Super spectacol aseară, în manşa tur a optimilor de finală din Champions League.
Real Madrid a măturat pe jos cu Schalke 04 chiar pe terenul nemţilor. Echipa lui Carlo Ancelotii a spulberat-o pe fosta adversară a Stelei şi a închis tabela la 6-1.
Karim Benzema a reuşit o dublă în minutele 13 şi 57 iar Gareth Bale a făcut acelaşi lucru în minutele 21 şi 69.
Tabloul dublelor reuşite a fost închis de Cristiano Ronaldo, care a punctat în minutele 52 şi 89.
Punctul de onoare al nemţilor a fost reuşit de Huntelaar în primul minut al prelungirilor.
La Istanbul, Chelsea nu a putut trece de Galatasaray. După 90 de minute de joc, tabela a indicat egalitate perfectă: 1-1.
Pe ''Ali Sami Yen Spor Kompleksi'', londonezii au deschis rapid scorul, prin Fernando Torres (min.9), dar nu au reușit să se desprindă. Galata a egalat după pauză prin fundașul camerunez Aurelien Chedjou (min.65) și păstrează încă șanse în perspectiva returului de pe ''StamfordBridge''' din data de 18 martie.