Pedeapsă record: un fotbalist a fost suspendat 70 de meciuri!

pedeapsa-record-un-fotbalist-a-fost-suspendat-70-de-meciuri

Un fotbalist din Austria a fost suspendat pentru 70 de meciuri, după ce l-a agresat pe arbitru la un meci din liga a cincea disputat la 30 august, a anunţat, joi, Federaţia Austriacă de Fotbal, informează AFP, citată de Mediafax.

„Suspendarea de 70 de meciuri este fără precedent după informaţiile noastre, dar este proporţională cu gravitatea faptelor. Arbitrul a fost spitalizat cu buza spartă, iar meciul a fost întrerupt”, a explicat Horst Scherl, purtătorul de cuvânt al federaţiei.

„Conform statului, pentru fapta comisă jucătorul putea primi până la 108 meciuri de suspendare”, a mai precizat oficialul.

Jucătorul echipei SK Rum, Ismail Gunduz, l-a lovit cu capul în faţă pe arbitru, după ce acesta i-a acordat al doilea cartonaş galben şi l-a eliminat în minutul 86 al partidei cu formaţia SPG Innsbruck West.

Meciul a fost întrerupt în minutul 86, la scorul de 3-2 pentru SPG Innsbruck West.

Ismail Gunduz, în vârstă de 26 de ani, a fost exclus din lotul echipei SK Rum şi a fost amendat cu 257 de euro.