pe-locul-doi-la-trofeul-carpati

Naţionala feminină de handbal a României a încheiat pe locul doi turneul amical Trofeul Carpaţi, desfăşurat în Sala Polivalentă de la Craiova.

După ce au pierdut cu Polonia (scor 21-27) şi au trecut de Macedonia (scor 31-18), Cristina Neagu şi colegele sale au învins dramatic Brazilia, cu scorul de 24-23.

Competiţia a fost câştigată de Polonia, România a ocupat poziția secundă, iar Brazilia a completat podiumul. Ultimul loc i-a revenit reprezentativei Macedoniei.

Cristina Neagu a fost desemnată cea mai bună jucătoare a turneului.

În altă ordine de idei, selecţionerul Ambros Martin a anunţat lotul României pentru Campionatul Mondial de handbal feminin din Germania.

România va pleca la turneul final cu 17 jucătoare. Corona Braşov are trei jucătoare convocate pentru competiţia din decembrie – centrul Eliza Buceschi şi pivoţii Timea Tătar şi Cynthia Tomescu.

România va debuta la Campionatul Mondial pe 2 decembrie, cu Paraguay. În grupa de la Trier, mai evoluează Franţa, Spania, Slovenia şi Angola.