panzerele-la-turatie-maxima

Reprezentativa Germaniei a învins la Salvador, cu scorul de 4-0 (3-0), selecţionata Portugaliei, într-un meci contând pentru grupa G de la Cupa Mondială, în care atacantul Thomas Muller a reuşit primul hattrick al competiţiei din Brazilia.Golurile au fost marcat de Thomas Muller '11 (penalti), '45+1 şi '78 şi Hummels '32. Din minutul 37, Portugalia a evoluat cu un jucător mai puţin după ce Pepe a fost eliminat pentru că l-a lovit cu mâna în faţă pe Muller şi a avut o reacţie nervoasă la adresa atacantului german lovindu-l apoi cu capul. În celălalt meci al grupei, naționala Statelor Unite ale Americii a învins cu scorul de 2-1 (1-0) reprezentativa Ghanei. Dempsey a deschis scorul în primul minut al jocului de la Natal, reușind cel mai rapid gol de la această ediție a Campionatului Mondial. Africanii au egalat în minutul 82 prin Andrew Ayew, înasă americanii și-au asigurat toate cele trei puncte după reușita lui Brooks din minutul 86.

Reprezentativa Iranului a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, la Curitiba, în compania selecţionatei Nigeriei, în grupa F de la Cupa Mondială, aceasta fiind prima partidă de la turneul final la care nu s-a înscris niciun gol. Meciul dintre Iran și Nigeria a fost cel mai slab și cel mai plictisitor joc de la acest campionat mondial. Astăzi la Cupa Mondială din Brazilia se joacă partidele Belgia -  Algeria de la ora 19.00 în grupa H, Brazilia – Mexic de la ora 22.00 în grupa A și Rusia – Coreea de Sud de la ora 01.00 în grupa H.