panzerele-au-avut-nevoie-de-prelungiri

Echipa Germaniei a învins cu emoții formația Algeriei cu scorul de 2-1 (0-0, 0-0), după prelungiri, pe stadionul Beira-Rio din Porto Alegre, și s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia. Tripla campioană mondială a câștigat greu, prin golurile marcate de Andre Schuerrle (92) și Mesut Ozil (120), un meci pe care l-a dominat destul de autoritar și în care și-a creat destule ocazii. Algeria, la cea mai bună performanță a sa, optimile de finală, a făcut un joc remarcabil și a înscris prin Abdelmoumene Djabou (120+1). Germania, care pierduse ambele partide cu Algeria jucate până acum, inclusiv un 1-2 la CM 1982, va juca în sferturile de finală cu Franța. Astăzi la Cupa Mondială se joacă ultimele două partide din optimile de finală.  De la ora 19.00 Argentina lui Messi întâlnește Elveția iar de la ora 23.00 Belgia va juca împotriva formației SUA.