olimpia-csu-brasov-a-pierdut-finala

Olimpia CSU Braşov a pierdut finala Cupei României la baschet feminin. Sepsi SIC Sf. Gheorghe şi-a apărat trofeul în Sala Sporturilor „Dumitru Popescu-Colibaşi”, după ce a trecut în finală de Olimpia cu 87-49 (21-18, 21-12, 22-14, 23-5).

În faţa unei săli arhipline, „olimpicele” lui Dan Calancea au început bine partida, însă şi Sepsi a dat o replică bună, iar în primul sfert s-a mers cap la cap. Cu Carla Bartee şi Brittany Logan sub panou, braşovencele s-au luptat de la egal la egal cu deţinătoarea trofeului.

După un prim sfert extrem de echilibrat, covăsnencele au apăsat pedala de acceleraţie până la pauza mare. Din păcate, meciul s-a rupt cu trei minute înainte de odihnă, atunci când Jelena Mitic a ratat singură cu panoul, iar diferenţa de 6 puncte s-a dublat imediat.

În sfertul trei, Irimia şi compania au încercat să reducă din avansul lui Sepsi, dar Jeffery şi Tavic au continuat să pună puncte de afară. Totul s-a rupt în ultimul parţial, când „olimpicele” nu au mai putut face nimic.

Marcatoare Olimpia: Logan 9, Sharpe 11, Irimia 12, Bartee 5, Pesovic 6, Mitic 2, Haas 2, Ferariu 2. Antrenor: Dan Calancea.