o-romanca-a-castigat-cupa-fis-video

Dana Haralambie a câștigat etapa disputată sâmbătă în cadrul Cupei FIS la sărituri cu schiurile pe material sintetic, care a avut loc la Râșnov, pe trambulina cu punctul de construcție K90. Haralambie a încheiat competiția cu 204,5 p, cele două sărituri ale ei măsurând 85m, respectiv 86 m. Pe poziția a doua s-a clasat reprezentanta Austriei, Linda Grabner, podiumul fiind completat de poloneza Kinga Rajda. Andreea Trâmbițaș a încheiat pe locul 4, Carina Militaru a fost a cincea, iar Bianca Ștefănuța a ocupat locul opt. Pe lista de start au fost 18 competitoare. În etapa de duminică, Haralambie a sărit și mai bine și și-a trecut în cont o nouă victorie. Dana a reușit sărituri de 90,5 m și 93,5 m, depășind astfel punctul de construcție al trambulinei de pe Valea Cărbunării. La fel ca în prima zi podiumul a fost completat de Linda Grabner și Kinga Rajda. Concursul masculin din Cupa FIS a fost câștigat în prima zi de slovenul Jure Sinkovec, iar în a doua zi de  polonezul Andrzej Stekala. Cel mai bun rezultat al românilor a fost obținut în prima zi când Sorin Mitrofan, a încheiat competiția pe locul 16 în prima zi în timp ce în etapa a doua a fost al 30-lea. Iulian Pâtea a terminat al 22-lea, în prima zi de concurs și al 29-lea în ziua a doua, în timp ce Eduard Torok s-a clasat pe locul 28 în prima zi de concurs, iar în a doua nu a reușit să prindă manșa a doua. Pe lista de start au fost 66 de sportivi.