Naţionala de hochei a câştigat Campionatul Mondial U20 şi a promovat în Grupa A

nationala-de-hochei-a-castigat-campionatul-mondial-u20-si-a-promovat-in-grupa-a

Selecționata României a învins Spania cu scorul de 6-5 (2-1, 1-1, 3-3), sâmbătă, la Novi Sad, în ultimul său meci din Grupa B a Diviziei a II-a a Campionatului Mondial de hochei pe gheață Under-20 și a promovat astfel în eșalonul valoric superior, Grupa A.

Tricolorii s-au impus la capătul unui meci dramatic, marcând golul victoriei într-un moment de dublă superioritate. România a condus cu 2-0 și 3-1, dar ibericii au întors rezultatul după trei goluri marcate la rând (3-4). Spania a condus cu 5-4 (52), dar România a egalat un minut mai târziu și apoi a reușit golul victoriei întru-un moment în care avea doi jucători în plus pe gheață. De remarcat că adversarii au punctat de patru ori în superioritate.

Pentru echipa antrenată de George Justinian au marcat Istvan Gereb (3), Norbert Rokaly, Zoltan Sandor (2).

După 8-0 cu Australia, 6-2 cu Belgia, 5-4 cu Serbia (după prelungiri), 12-3 cu China și 6-5 cu Spania, România a ocupat primul loc în clasament, cu 14 puncte, urmată de Spania, 12 puncte, Serbia, 7 p, Belgia, 6 p, Australia, 3 p, China, 0 p. Ultimul meci se va juca între Serbia și Belgia.

România a promovat astfel în Grupa A a Diviziei a II-a, al patrulea eșalon valoric mondial.