Monica Niculescu a câştigat turneul de la Luxemburg, dar a pierdut finala de dublu alături de Patricia Ţig

monica-niculescu-a-castigat-turneul-de-la-luxemburg-dar-a-pierdut-finala-de-dublu-alaturi-de-patricia-tig

Jucătoarea de tenis Monica Niculescu (locul 51 în clasamentul mondial) a câştigat, sâmbătă, turneul de la Luxemburg, disputat în sală, după ce a trecut în finală de sportiva cehă Petra Kvitova (poziţia 11 WTA), scor 6-4, 6-0.

Partida a durat o oră şi nouă minute. Niculescu a avut un procentaj excelent al primului serviciu, 86%, câştigând 73% dintre aceste puncte. Românca a dominat categoric meciul şi şi-a pierdut o singură dată serviciul, la scorul de 4-0 în primul set. Kvitova, principala favorită la câştigarea trofeului, şi-a pierdut serviciul de cinci ori, având cifre dezastruoase cu a doua minge (23% puncte câştigate).

Pentru parcursul perfect de la Luxemburg, Monica Niculescu va primi 280 de puncte în clasamentul WTA şi un cec în valoare de 34.677 de dolari.

Monica Niculescu (29 de ani) reuşeşte să câştige trofeul de la Luxemburg după trei finale (precedentele în 2011 şi 2012). De luni, Niculescu va urca pe locul 37 în clasamentul WTA.

sursa: mediafax.ro