medalii-de-bronz-la-haltere

Sportivul Răzvan Martin a câştigat medalia de bronz la categoria 77 de kilograme din cadrul Campionatelor Europene de haltere de la Tirana. Martin a reuşit un total de 346 de kilograme. La stilul smuls, el a ridicat 156 de kilograme, iar la aruncat 190 de kilograme. Medalia de aur i-a revenit rusului Dmitri Homiakov, cu un total de 351 de kilograme (161+190), iar pe locul doi s-a clasat sportivul din Republica Moldova Alexandr Spac - 346 kg (157+189). Sportiva Irina Lăcrămioara Lepşa a câştigat medalia de bronz la categoria 63 de kilograme. Lepşa s-a clasat pe locul trei la stilul smuls, ridicând 90 de kilograme, şi pe poziţia a doua la stilul aruncat, cu o performanţă de 122 de kilograme. Cu un total de 212 kilograme, Irina Lăcrămioara Lepşa a obţinut medalia de bronz, fiind devansată pe podium de Marina Şainova (Rusia, 235 kg) şi de Milka Maneva (Bulgaria, 217 kg).