meciuri-superbe-in-champions-league

Seară nebună în Champions League. Pe Camp Nou, Atletico a plecat ca din pușcă și a deschis scorul în confruntarea cu Barcelona prin golul reușit de Fernando Torres. Griezman a avut ocazia să facă 2-0, dar Ter Stegen a scos de lângă bară șutul atacantului francez. Torres s-a transformat din înger în demon și în minutul 36 și-a lăsat echipa în zece după ce a văzut al doilea galben. Barca s-a năpustit peste adversar, dar la pauză s-a intrat cu Atletico în avantaj. În partea secundă Felipe Luis și Griezman au ratat desprinderea pe tabela de marcaj, după care madrilenii nu au mai reușit să facă față presiunii catalane, iar Suarez a întors soarta partidei după ce a reușit o dublă. S-a terminat 2-1 pentru trupa lui Luis Enrique, dar calificarea se va juca pe Vicente Calderon. În celălalt meci al serii, Bayern Munchen a învins pe teren propriu cu scorul de 1-0, formația porugheză Benfica Lisabona. Unicul gol al partidei a fost înscris în minutul 2 de Vidal. Nemții au dominat autoritar jocul dar nu au reușit să mai înscrie.

Nebunia din Champions League continuă astăzi când sunt programate celelalte două dueluri din faza sferturilor de finală ale competiției. De la ora 21.45 la Paris, PSG întâlnește echipa miliardarilor din Manchester. Va fi un meci între două echipe stelare, cu bugete impresionante. PSG pare echipa mai în formă, iar foamea de performanță a lui Ibrahimovici îi face favoriți în acest prim duel cu City. În celălalt joc, Wolfsburg primște vizita celor de la Real Madrid. Madrilenii lui Zidane vin după victoria din El Clasico și au un moral excelent înaintea partidei din Germania. Nemții par ieșiți din formă, în ultimele trei jocuri din campionat ei pierzând de două ori și reușind un rezultat de egalitate. Wolfsburg este pe opt în Bundesliga la șase lungimi distanță de locul șase, ultimul care asigură prezența în cupele europene în sezonul viitor.