meci-de-povestit-nepotilor

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a fost învinsă de cehoaica Petra Kvitova, numărul 7 mondial, cu 2-6, 7-6 (5), 6-2,  în optimile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 695.000 dolari, după ce a ratat trei mingi de meci. Niculescu a reușit un prim set aproape perfect, adjudecat cu 6-2, dar apoi Kvitova, a cincea favorită, a început să joace din ce în ce mai bine și a condus cu 5-2, ratând o minge de 1-1. Monica a avut o revenire formidabilă și a întors scorul la 6-5, ratând pe serviciul său nu mai puțin de trei mingi de meci. Kvitova, a reușit să se salveze, a dus setul în tiebreak și s-a impus cu 7-5. În decisiv, Niculescu afectată psihic de șansele irosite a cedat cu 2-6. Monica Niculescu (28 ani, 31 WTA), învinsă după două ore și 42 de minute de joc, va primi un cec de 8.590 euro și 55 de puncte WTA.