marica-si-roman-au-reusit-cate-o-dubla

Atacantul român Ciprian Marica, revenit după o serie de accidentări, a marcat două goluri pentru echipa de fotbal Konyaspor în meciul amical cu formația saudită Al Nassr, câștigat cu scorul de 4-0, în stagiul de pregătire din Austria. Marica, intrat la pauză, în locul bulgarului Ranghelov, a înscris în minutele 50 și 90, celelalte goluri ale echipei turce fiind semnate de Abdulkerim Bardakci (67) și de Ugur Inceman (88). În poarta echipei Konyaspor s-a aflat, pe toată durata meciului, portarul portughez Mario Felgueiras care a jucat în România pentru FC Brașov și CFR Cluj. Un alt fost stegar, Mihai Roman, a revenit cu  o „dublă” la echipa franceză Toulouse, într-un meci amical câștigat cu scorul de 2-1, în fața formației spaniole Deportivo Alaves. Roman jucat tot meciul și a marcat în minutele 36 și 43. Roman a fost victima unei rupturi a tendonului lui Ahile la o lună după ce a semnat cu echipa franceză și a disputat doar cinci meciuri în sezonul 2013-2014. În octombrie 2014, Roman a suferit o fractură de tibie și peroneu într-un meci amical cu formația spaniolă Deportivo Logrones. Roman, care pe 16 octombrie va împlini 31 de ani, are 10 selecții pentru naționala României. Toulouse dorește să se despartă de fundașul român Dragoș Grigore, după evoluțiile sub așteptări din sezonul trecut.