lupii-au-muscat-steaua

Lupii au mușcat din steliști! Corona Wolves Brașov a câștigat jocul disputat aseară în compania formației Steaua București cu scorul de 4-2 (1-0, 2-1, 1-1). Elevii antrenorului Otto Keresztes au deschis scorul în minutul 17, când Csaba Nagy a finalizat o acțiune la care au mai luat parte Arpad Mihaly și Tivadar Petreș. În partea secundă, „lupii” au continuat asediul la poarta bucureșteană și și-au mărit avantajul de pe tabela de marcaj după golurile reușite de Daniel Trancă și Csanad Fodor. Cu doar 30 de secunde înainte de finalul reprizei a doua, Steaua a profitat de o superioritate numerică și a redus din handicap prin Denys Zabludovskyi. Tot el avea să mai marcheze odată în debutul ultimei părți și astfel hocheiștii brașoveni mai aveau doar un gol avans pe tabelă. Corona a rezistat însă până la final când a reușit să înscrie în poarta goală prin Arpad Mihaly și să cucerească astfel toate punctele puse în joc. Astăzi de la ora 18.00 se dispută cel de-al doilea meci dintre cele două formații, tot la patinoarul din parcul Tractorul. În altă ordine de idei, echipa a doua a clubului a jucat aseară în Liga Mol împotriva celor de la Ferencvaros Budapesta.  Hocheiștii brașoveni au început jocul în forță și au condus cu 2-0 după reușitele lui Peter Zsolt și Zsombor Balazs, însă trupa condusă de fostul tehnician al Coronei, suedezul Greg Lindqvist, și-a revenit din pumni și s-a impus extrem de clar cu scorul de 13-3 (2-2, 8-0, 3-1). Golul al treilea al brașovenilor a fost înscris de Levente Zsok.