lupii-au-muscat-steaua-(1)

Corona Wolves Brașov a făcut primul pas spre cucerirea medaliilor de bronz în Liga Națională de hochei pe gheață. „Lupii” au câștigat primul joc al finalei mici, în deplasare la Cârța, în fața hocheiștilor de la Steaua București, cu scorul de 3-1 (0-1, 0-0, 3-0). Trupa condusă de Otto Kerestezs a început prost meciul și la jumătatea primei reprize, Steaua a deschis scorul în inferioritate numerică prin Mărcuș. După ce în partea secundă niciuna din cele două combatante nu a găsit drumul spre gol, Corona s-a dezlănțuit în ultima perioadă și a reușit să marcheze de trei ori. Zsombor Balasz a restabilit egalitatea după doar patru minute scurse din ultima treime, după care a ieșit la rampă Csanad Fodor. El a reușit să ducă echipa brașoveană în avantaj după care a participat la golul al treilea al Coronei, înscris de Zsolt Peter. Astfel Corona conduce cu 1-0 în seria ce se dispută după sistemul cel mai bun din cinci partide. Următorul joc între Steaua și Corona va avea loc astăzi de la ora 18.30, la Cârța. În primul meci al finalei mari, campioana en-titre, Dunărea Galați s-a impus cu scorul de 4-1 pe trenul celor de la Sport Club Miercurea Ciuc.