luiz-adriano-omul-serii-in-lc

Etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor a oferit două scoruri fluviu la sfîrşitul primei părţi a jocului.

După primele 45 de minute, Şahtior a condus cu 6-0 în deplasarea de la Bate Borisov, iar Bayern Munchen a înscris 5 goluri în prima repriză de pe terenul Romei. Astfel, echipa ucraineană a stabilit recordul de goluri marcate într-un meci din deplasare pe parcursul primelor 45 de minute, urmată de formaţia din Germania.

Totodată, e prima dată cînd se marchează 21 de goluri înainte de pauză în aceeaşi zi în toată istoria Ligii Campionilor.

Cu trei goluri în 7 minute, Luiz Adriano- Șahtior Donețsk, a înscris cel mai rapid hattrick din istoria Ligii Campionilor.

Acesta l-a egalat pe Lionel Messi şi la numărul de goluri marcate într-un meci de Liga Campionilor, cei doi fiind singurii jucători care au reuşit să înscrie 5 goluri într-un joc în această competiţie.