la-remontada

Remontada senzaţională pentru Barcelona!!! După 0-2 în tur pe San Siro, toată lumea s-a grăbit să le cânte prohodul jucătorilor catalani. Diavolul milanez s-a ars însă în infernul de pe Camp Nou, unde a fost învins fără drept de apel de Messi şi compania cu scorul de 4-0. Pentru trupa catalană au punctat Messi de două ori, Villa şi Jordi Alba. La scorul de 1-0 pentru Barcelona, Niang a scăpat singur cu Valdes, însă a nimerit bara porţii spaniole. Astfel, după un meci perfect, FC Barcelona se califică în sferturile de finală ale Champions League. În cealaltă partidă a serii, am avut parte de un alt meci nebun. După 1-1 în tur la Istanbul, Schalke 04 părea favorită la calificarea în sferturi în faţa turcilor de la Galatasaray. Socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din târg şi turcii, care au fost câtă frunză şi iarbă pe Auf Schalke, au produs surpriza optimilor de finală şi au eliminat formaţia germană din competiţie. Nemţii au deschis scorul în minutul 17 prin Neustadter şi meciul părea că se îndreaptă spre o victorie facilă a lui Schalke. În doar cinci minute, Galatasaray a schimbat soarta partidei. Altintop în minutul 37 şi Burak Ylmaz în minutul 42 au făcut ca turcii să intre la cabine în avantaj. Schalke a reuşit să egaleze în partea a doua prin Bastos, dar Ulut a stabilit scorul final în minutele de prelungire după ce a fructificat un contraatac, 3-2 pentru Galata care se califică în sferturi.