Juve s-a calificat după 12 ani în finala Champions League

juve-sa-calificat-dupa-12-ani-in-finala-champions-league

Juventus Torino s-a calificat în finala Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce a terminat la egalitate, 1-1 (0-1), cu Real Madrid, deținătoarea trofeului, pe stadionul ''Santiago Bernabeu'', în manșa a doua a semifinalelor. Juve, care câștigase în tur 2-1, va juca finala cu FC Barcelona, pe 6 iunie, pe Olympiastadion din Berlin. Madrilenii au deschis scorul prin Cristiano Ronaldo (23), dintr-un penalty, după o intervenție imprudentă a lui Chiellini la James Rodriguez. Fostul vârf al celor de la Real Madrid, Alvaro Morata, a marcat în poarta lui Casilias în minutul 57 și a calificat-o pe „Bătrâna Doamnă” în finala competiției. Juve va juca din nou finala Champions League după o pauză de 12 ani.