Festivalul Musica Barcensis, ajuns la cea de-a VIII-a ediţie, propune şi în acest an în lunile iulie şi august, week-end-uri muzicale în bisericile fortificate din Ţara Bârsei. Intrarea este liberă.

   Festivalul va debuta sâmbătă, 1 iulie cu evenimentul devenit deja tradiţie: "Braşovul pedalează... la concert!", de această dată la un concert în Biserica Evanghelică din Cristian, susţinut de Orchestra de tineret din Bremen (Germania).

  În 2 iulie, la Codlea,  ansamblul de suflători ai Ţării Bârsei, Burzenbläser va surprinde publicul cu ritmuri şi piese din epoci diferite. Klaus Philippi (oboi) şi Klaus Untch (orgă) vor integra în concert şi instrumentul istoric al Bisericii, orga Prause din anul 1783.

  Orchestra Liceului de Muzică „Tudor Ciortea“ din Braşov va rotunji programul cu lucrări din epoca barocă, clasică, romantică şi la final cu o surpriză muzicală.

    Alte 16 concerte vor avea loc în fiecare sâmbătă şi duminică din lunile iulie si august, susţinute de peste 200 de artişti din 5 ţări, în bisericile fortificate din Sânpetru, Ghimbav, Hărman, Râşnov, Prejmer, Hălchiu, Vulcan şi Braşov (Bartolomeu, Sf. Martin).

  Vor avea loc întâlniri muzicale inedite cu artişti locali, regionali sau internaţionali renumiţi, dar şi cu tineri muzicieni din România, Olanda, Elveţia, Italia şi Germania, în 11 biserici fortificate, cu prilejul celor 18 evenimente.

  Nu vor lipsi din program prime audiţii, debuturi ale unor muzicieni, ori prilejuri de a schimba impresii artistice, interculturale şi interconfesionale în jubileul a 500 de ani de la reforma Bisericii de către Martin Luther.


   Programul Festivalului Musica Barcensis, ediţia a VIII-a, 2017:
 

  1 iulie Cristian, ora 18.00 – Deschiderea festivalului cu Orchestra de Tineret din Bremen şi participarea Asociaţiei ”Braşovul Pedalează”

  2 iulie Codlea, ora 18.00 – Cvintetul BURZENBLÄSER, Orchestra Liceului de Muzică ”Tudor Ciortea” Braşov, KLAUS PHILIPPI – oboi, KLAUS UNTCH –orgă

8 iulie – Excursie în Ţara Bârsei: Pe urmele organistului Michael Schuster în zona Rupea

9 iulie Bartolomeu, ora 19.00 – GRUNDMANN QUARTETT(Germania)

15 iulie Sânpetru, ora 18.00 - Quartetto UNISSONO şi Trio AMBRUS 16 iulie Bartolomeu, ora 19.00 - Sextetul RECUERDO (Olanda)

  22 iulie Ghimbav, ora 18.00 - The CHAMBER MUSIC PROJECT (Bucureşti)

  23 iulie Bartolomeu, ora 19.00 - Elena şi Paul CRISTIAN (vioară şi orgă)

29 iulie Hărman ora 18.00 – ALPHA DUO şi GUITARCELLO (Italia-Elveţia )

  30 iulie Bartolomeu , ora 19.00 - Ansamblul vocal RHAPSODIA, CRISTINA PETCU (nai) 05 august Râşnov, ora 18.00 – CIPRIANA SMĂRĂNDESCU (spinetă) şi PAUL CRISTIAN (orgă)

  06 august Prejmer, ora 17.00 - Ansamblul vocal WÜRZBURG (Germania)

  12 august Hălchiu, ora 17.00 - Ansamblul CANTATE DOMINO (Prejmer)

13 august Prejmer, ora 17.00 – SIEBENBÜRGISCHE KANTOREI (Germania)

  19 august Vulcan, ora 18.00 - Trio de suflători ARUNDO (Braşov)

20 august Prejmer, ora 17.00 - Octet de trompeţi AACHEN (Germania)

26 august Sf. Martin, ora 19.00 - Cvintetul de suflători THALIA WINDS (Sibiu) + proiecţii video pentru copii/ poveşti Andersen

27 august Prejmer, ora 17.00 - JUGENDBACHCHOR şi CAPELLA CORONENSIS