Vineri, 28 iulie, începe Festivalul de Film și Istorii, de la Râșnov, care se va încheia în 6 august.

 

Anul acesta, a noua ediție propune peste 40 de producții documentare și de ficțiune, 22 de prelegeri, dezbateri și ateliere, 15 concerte și evenimente speciale, 5 expoziții și prima ediție a Salonului de Istorii Scrise, târg de carte în cadrul căruia vor fi prezente 14 edituri.

 

Festivalul va avea loc în Grădina Cetăţii Râșnov, la cinematograful Amza Pellea, în Biserica Evanghelică și în Centrul de Educaţie pentru Dezvoltare Durabilă.

 

Peste 70 de invitați speciali vor dezbate, în cadrul Școlii de Vară Astra, tema principală a festivalului din 2017: „Globalizarea Populismului”.

 

Accesul la toate evenimentele festivalului este gratuit în limita locurilor disponibile.

 
Programul complet al FFIR, ediţia a IX-a:
 
Vineri, 28 iulie
 
20:00 Cetate, performance-improvizaţie de muzică şi coregrafie – DAR DESPRE CE E VORBA? TIPARE ŞI FORME LIBERE cu Sânziana TarţaAttila J. Szabó
21:00 Cetate, film 6.9 pe scara RichterR: Nae Caranfil,  România–Bulgaria-Ungaria 2016, 117 min.
 
 
Sâmbătă, 29 iulie
 
09:00 Cinematograf, film Steve Jobs, R: Danny Boyle, Cu: Michael Fassbender, Kate Winslet, UK – SUA 2015, 122 min.
11:00 Cinematografdeschidere Şcoala de Vară
11:15 Cinematografdezbatere Ion Sturza, Lucian Mîndruță şi Valentin Radu, moderator Sorin Mîndruţescu – Tehnologia globalizării. Oportunităţi pentru dezvoltare.
13:00 Cinematograffilm OdiseeaR: Jérôme Salle, Cu: Audrey Tautou, Franta 2016, 122 min.
15:00 Cinematografprezentare Irina Negraru, – Bucureşti, materiale din arhiva TVR.
15:30 Cinematografdezbatere Bedros Horasangian, Nae Caranfil, Ioana Ciocan, arh. Dorin Ştefan, moderator Irina Margareta Nistor – Bucureşti 1977. Postfaţa dramei unui oraş.
17:00 Cinematografserial de televiziune creat de Nae Caranfil Proiect 80R: Dragoş Buliga – vizionarea primului episod în premieră absolută
18:00 Biserica evanghelicăspectacol-lectură multimedia cu muzică live – POVEŞTI DE DRAGOSTE cu Sânziana TarţaAttila J. SzabóRadu Rădescu
18:00 Cinematograf, film Sully, R: Clint Eastwood, Cu: Tom Hanks, Aaron Eckhart, Laura Linney, SUA 2016, 96 min.
20:00 Cetateconcert tango ArgEnTango cu Analia Selis, Mariano Castro, Omar Massa, Răzvan Suma, Rafael Butaru
21:20 Cetate, film NerudaR: Pablo Larraín,  Cu: Gael García Bernal, Luis Gnecco, Chile– Argentina– Franţa– Spania– SUA 2016, 107 min.
 
 
Duminică, 30 iulie
 
09:30 Cinematograffilm Independenţa României, R: Aristide Demetriade, Grigore Brezeanu, Cu: Constantin Nottara, Elvira Popescu, Aristide Demetriade, România 1912, 82 min.
11:00 Cinematografdezbatere cu Horia Şerbănescu, Eugen Ignat şi Teodor Burnar, moderator Mirela Murgescu – Din tranşeele memoriei individuale în no man's land-ul memoriei colective.
13:30 Cinematograffilm Restul e tăcereR: Nae Caranfil, Cu: Marius Florea Vizante, Ovidiu Niculescu, România – Franţa – Germania 2007, 114 min.
16:00 Cinematografdezbatere cu Andrei Boncea, Tudor Giurgiu şi Codin Maticiuc, moderator Claudia Duca – Entertainment. Blockbuster. Film.
18:00 Biserica evanghelicăconcert-lectură de muzică sacră – DILEMA CAVALERULUI GEORGE. REFORMA PROTESTANTĂ ÎNTRE WITTENBERG ŞI BRAŞOV cu Vitruvius Trio & Sânziana Tarţa
18:00 Cinematograffilm Ben-HurR: Timur Bekmambetov, Cu: Jack Huston, Morgan Freeman, SUA 2016, 123 min.
20:00 Cetateconcert acustic altrock cu The Mono Jacks
21:20 Cetate, film La drum cu tataR: Anca-Miruna Lăzărescu,  Cu: Alexandru Mărgineanu, Ovidiu Schumacher, Răzvan Enciu, Ana Ularu, Germania – România – Ungaria - Suedia 2016, 111 min.
 
 
Luni, 31 iulie
 
10:00 Cinematografdoc. Festivalul naţiunilor (Olympia, ep 1)R: Leni Riefenstahl, Germania 1938, 111 min.
12:00 Cinematografdoc. Festivalul frumuseţii (Olympia, ep 2)R: Leni Riefenstahl, Germania 1938, 90 min.
14:00 Cinematograffilm (M)uceniculR: Kirill Serebrennikov, Cu: Pyotr Skvortsov, Viktoria Isakova, Rusia 2016, 118 min.
16:00 Cinematografdezbatere Constantin Necula şi Marius Lazăr, moderator Gheorghe Onuţ – Religie şi populism
18:00 Cinematograffilm SpotlightR: Tom McCarthi, Cu: Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams, SUA – Canada 2015, 128 min.
20:00 Grădina Schubzconcert jazz, muzică electronică, psihedelică şi experimentală REVERIES byA-C Leonte  (accesul pe bază de invitaţie)
21:10 Cetatefilm CursaR: Stephen Hopkins, Cu: Stephan James, Jeremy Irons, Canada – Germania - Franţa 2016, 130 min.
 
 
Marţi, 1 august
 
10:00 Cinematografdoc. Domnul cu papion, R: Lucia-Hossu Longin, România 2010, 52 min.
11:00 Cinematografdezbatere Nicolae Raţiu şi Stejărel Olaru – Medalion Ion Raţiu
12:30 Cinematograf, prezentare Daniel Șandru şi George Bondor – Prezentare supliment special revista TIMPUL
13:30 Cinematograffilm Toţi oamenii regeluiR: Steven Zaillian, Cu: Sean Penn, Jude Law, Kate Winslet, Anthony Hopkins, Mark Ruffalo, SUA 2006, 128 min.
16:00 Cinematografdezbatere Sever Voinescu şi Theodor Paleologu – Un veac de populism
17:30 Cinematograffilm Doamna din furgonetăR: Nicholas Hytner, Cu: Maggie Smith, Alex Jennings, Marea Britanie 2015, 114 min.
19:30 Cinematograf, prezentare Valentina Miu – Programul Europa Creativă al Uniunii Europene. Subprogramul Media
20:00 Biserica evanghelicăconcert dedicat centenarului Ion Raţiu – MODERNO IN STILE ANTICO. MUZICĂ DE AZI LA INSTRUMENTE DE IERI cu Ansamblul Baroc Tranylvania
21:10 Cetatefilm Testamentul nou-nouţR: Jaco Van Dormael, Cu: Catherine Deneuve, Pili Groyne, Belgia - Franţa – Luxemburg 2016, 114 min.
 
 
Miercuri, 2 august
 
10:00 Cinematografdoc. Trump vs. Clinton. And What it Means to EuropeR: Trevor Poots, SUA – România 2016, 48 min.
11:00 Cinematografdezbatere Barbu Mateescu, Marius Cosmeanu, Claudia Ciobanu, moderator Daniel Sandu – Ce ne face vulnerabili?
13:00 Cinematografdoc. America cifrelor: Noii decidenţiR: Maria Hinojosa, USA 2016, 60 min.
14:00 Cinematografdoc. Suntem mulţiR: Amir Amirani, Cu: Danny Glover, Ken Loach, Marea Britanie 2014, 110 min., Invitat special: Andrei Enoiu
16:00 Cinematografdezbatere Andreea Grecu, Andreea Lazea, Pierre-Henri Deleau, Sabin Luca,moderator Cosmin Năsui – Globalizarea culturii
18:00 Cinematograffilm Balzac și micuța croitoreasă chinezăR: Sijie Dai, Cu: Xun Zhou, Kun Chen, Ye Liu, Franţa – China 2002, 116 min.
20:00 Cetate, concert acustic de muzică introspectivă, jazzy lounge – JOURNEY INTO THE INNER WORLD cu Cats in the Rain şi Attila J. Szabó
21:10 Cetatefilm Land of mineR: Martin Zandvliet, Cu: Roland Møller, Louis Hofmann, Danemarca - Germania 2015, 100 min.
 
 
Joi, 3 august
 
09:30 Cinematografdoc. Varză, cartofi şi alţi demoniR: Şerban Georgescu, România - Germania 2016, 65 min.
10:30 Cinematografdezbatere Şerban Georgescu şi Irina Onescu– Globalizarea în satul românesc
12:00 Cinematografdoc. MondovinoR: Jonathan Nossiter, Argentina - Franţa – Italia – SUA 2004, 135 min.
14:30 Cinematografdoc. Ține, Doamne, partizanii, până vin americanii!R: Dragoș Zămosteanu, România 2016, 62 min, Invitat special: Dragoș Zămosteanu
16:00 Cinematografdezbatere Tim Judah, Stanislav Secrieru, Călin Neacşu, Nedzad Haznadar, moderator Oana Popescu –  Propagandiști în regiune
18:00 Cinematografdoc. Copilul Internetului: Povestea lui Aaron SwartzR: Brian Knappenberger, Cu: Aaron Swartz, Tim Berners-Lee, Cindy Cohn, SUA 2014, 105 min.
20:00 Cetateconcert folk-rock ambiental cu Bucium
21:20 Cetate, cine-concert pelicule de avangardă, cu sound-design original  TRÄUME NON TRAUME. HANS RICHTER ŞI RE-FORMA FILMULUI GERMAN cu CelloFun & Irina Margareta Nistor
 
 
Vineri, 4 august
 
09:00 Cinematografdoc. AsediulR: Rémy Ourdan, Patrick Chauvel, Bosnia & Herţegovina – Franţa 2016, 90 min.
10:30 Cinematografdezbatere Angela Cristea, Paul Brummel, Adrian Cioroianu, Borja Lasheras, moderator Iulia Joja – What Future for Europe?
12:30 Cinematografdoc. Şi la vremuri noi, tot noi, R: Georgi Balabanov, Franţa-Bulgaria 2015, 91 min, Invitat special: Georgi Balabanov
14:30 Cinematografdoc. Noi suntem legiunea: Povestea Hacker  viştilor, R: Brian Knappenberger, Cu: Anonymous, Julian Assange, Aaron Barr, SUA – Marea Britanie 2012, 93 min.
16:00 Cinematografdezbatere Mircea Barbu, Teodor Tiță şi atelier interactiv Alexandru Macoveiciuc, Rufin Zamfir – Fake news: Arme de seducţie în masă
18:00 Cinematograf, film Wag the DogR: Barry Levinson, Cu: Dustin Hoffman, Robert De Niro, Woody Harrelson, Kirsten Dunst, SUA 1997, 97 min.
18:00 Biserica Evanghelică, concert de muzică barocă AFFETTUOSO CELESTE. REFORMA ÎN BAROCUL MUZICAL EUROPEAN ŞI TRANSILVĂNEAN cu Ansamblul Sartorius & Attila J. Szabó
20:00 Cetate, dezbatere Liviu Papadima, Cătălin Ştefănescu, Marius Chivu, moderator Daniel Coman – Hippies, Yuppies, Hipsters
21:30 Cetate, concert acustic „Reconstituirea” – o abordare nouă în materie de live performance cu Robin and the Backstabbers
 
 
Sâmbătă, 5 august
 
09:00 Cinematograf, film Ascensiunea ISISR: Martin Smith, USA 2014, 54 min.
10:00 Cinematograf, dezbatere Sorin Gabriel Cozma şi Lavinia Vătafu – Globalizarea terorismului
12:00 Cinematograf, film Brokerii apocalipseiR: Adam McKay, Cu: Steve Carell, Christian Bale, Ryan Gosling, Brad Pitt, SUA 2015, 130 min
14:00 Cinematograf, doc. Goana după aurul transilvanR: Andrei Teodorescu, SUA – România 2016, 50 min. Invitat special: Augustin Lazăr
16:00 Cinematograf, dezbatere Radu Crăciun, Dan Suciu, Daniel David, moderator Ionuţ Stanimir – Săracii și bogaţii în secolul XXI
17:30 Cinematograf, doc. Cum să schimbi lumeaR: Jerry Rothwell, Cu:Bill Darnell, David Garrick, Bobbi Hunter, Canada - UK – Olanda - SUA 2015, 110 min.
19:00 Biserica din Felmer, concert extraordinar în beneficiul Bisericii Evanghelice din Felmer – EIN FESTE BURG. MEMORIA FORTIFICAŢIILOR DE PIATRĂ cu Marina ConstantinescuMelinda SámsonPéter KõváriAttila J. Szabó
20:00 Cetate, concert de rock alternativ cu Travka
21:30 Cetate, film Hidden FiguresR: Theodore Melfi, Cu: Taraji P. Henson, Octavia Spencer, Janelle Monáe, SUA 2016, 127 min.
 
 
Duminică, 6 august
 
09:00 Cinematograf, film Bob Roberts, R: Tim Robbins, Cu: Tim Robbins, Giancarlo Esposito, Alan Rickman, SUA – Marea Britanie 1992, 102 min.  
11:00 Cinematograf, prelegere Hans Klemm– Populism and the Rule of Law
12:30 Cinematograf, doc. Cei mai buni duşmani: Buckley vs VidalR: Robert Gordon, Morgan Neville, Cu: Gore Vidal, William F. Buckley, Arthur Miller, Paul Newman, Noam Chomsky, SUA 2015, 87 min.
14:00 Cinematograf, doc. de montaj  Istoria se repetă? Anul 1957R: Irina Margareta Nistor, România 1996, 52 min.
15:00 Cinematograf, doc. Braşov 1987. Doi ani prea devremeR: Liviu Tofan, Cu: martori ai revoltei, România 2017, 90 min., vizionare în premieră absolută
16:30 Cinematograf, dezbatere cu martori ai revoltei, moderator Liviu Tofan – Brasov 1987. Doi ani prea devreme
17:30 Cinematograf, scurtmetraj Grota cu măști, R: Ana Dascălu, Cu: Mihai Marin, România 2017, 17 min. 
18:00 Biserica Evanghelică, recital de orgă cu inserturi din opera lui Tommaso Campanella, CETATEA SOARELUI. EUROPA ÎNTRE REALITATE ŞI UTOPIE cu Péter Kővári şi Marina Constantinescu
19:00 Cinematograf, film Naşterea unei naţiuniR: Nate Parker, Cu: Nate Parker, Armie Hammer, Canada – SUA 2016, 120 min.
21:10 Cetate, film Povestea iubirii, R: Radu Mihăileanu, Cu: Derek Jacobi, Gemma Arterton, Elliott Gould, Franţa – Canada – România - SUA 2016, 134 min.
 
 
 
EXPOZIŢII
Dada & Revoluţia Bolşevică: Aniversarea a două revoluţii culturale. 28 iulie – 6 august 2017, Râşnov
Trei săptămâni în Anzi. 28 iulie – 31 august 2017, Râşnov
- Ion Raţiu. Un destin pentru România. 28 iulie – 31 august 2017, Râşnov
Moştenirea Tratatelor de la Roma pentru Europa de astăzi. 30 iulie – 6 august 2017, Râşnov
Marele Cutremur - un nou început. 28 iulie – 31 august 2017, Râşnov