inca-o-victorie-pentru-olimpice-(1)

Olimpia CSU Brașov a reușit un nou joc foarte bun și a câștigat întâlnirea cu CS Phoenix Galați cu scorul de 89-63 (29-12, 12-21, 21-10, 27-20). Fetele antrenate de Dan Calancea și Nenad Marinkovic au avut un început de joc perfect și după primele 10 minute de joc conduceau la o diferență liniștitoare de 17 puncte, scor 29-12. Jones și compania au redus motoarele în sfertul secund și au intrat la pauză în avantaj de doar 8 puncte, scor 41-33. După pauză brașovencele nu le-au dat nicio șansă adversarelor și au închis tabela la scorul de 89-63. Carla Bartee a încheiat meciul cu un nou double-double, 21 de puncte înscrise și 22 de recuperări. Pentru Olimpia CSU Brașov au mai marcat Britney Jones 29 de puncte, Zorica Mitov 16 puncte, Sonia Ursu și Natașa Bucevac câte 7 puncte fiecare, Gabi Irimia 6 puncte, Ecaterina Armanu 2 puncte și Ana Ferariu 1 punct. De partea cealaltă Ivory James cu 18 puncte înscrise a fost cea mai bună jucătoare. În urma acestei victorii, Olimpia CSU Brașov a acumulat 33 de puncte în clasament. Pentru trupa de sub Tâmpa urmează deplasarea de la Sfântu Gheorghe unde „olimpicele” vor juca împotriva liderei ligii naționale de baschet feminin.