ii-prieste-portugalia

Raul Rusescu şi-a confirmat statutul de om de bază la Sporting Braga şi în meciul pe care formaţia portugheză l-a susţinut contra lui Belenenses în Cupa Ligii, scor 5-0. Fostul stelist a fost din nou decisiv pentru echipa sa. În minutul trei a recuperat un balon şi a fost faultat în careu, fază din care Braga s-a ales cu superioritate numerică şi cu un penalty, pe care Alan l-a transformat. Apoi, Rusescu şi-a ajutat formaţia să iasă din impas într-un moment ce se putea dovedi critic. Vukcevic a fost şi el eliminat, dar acelaşi atacant român fost cel care i-a pasat decisiv lui Rafa, care a majorat diferenţa. Până la pauză, Braga a mai punctat o dată prin Luiz Carlos, iar în partea secundă Alan a făcut dubla. Raul Rusescu a rămas în teren până la finalul celor 90 de minute și a înscris golul cinci al celor de la Braga. A fost a patra reuşită a fostului stelist în tricoul lui Sporting Braga.