Hochei: „Lupii” s-au impus la Ferencvaros Budapesta

hochei-lupii-sau-impus-la-ferencvaros-budapesta

Corona Wolves Braşov a învins în deplasare la Ferencvaros Budapesta, după lovituri de departajare, scor 3-2 (0-1, 1-1, 1-0, 0-0, 1-0), în al treilea meci disputat zilele trecute în deplasare, în cadrul Erste Liga.

După ce maghiarii au condus cu 2-0, Lidhammar a redus din handicap în minutul 25, iar Balazs Peter a restabilit egalitatea în startul reprizei a treia.

Spre finalul timpului regulamentar, elevii lui Greg Lindqvist au fost nevoiţi să joace în inferioritate şi chiar în dublă inferioritate numerică, însă au reuşit să păstreze scorul egal.

În prelungiri nu s-a marcat, astfel că s-a trecut la loviturile de departajare, unde portarul Toke s-a descurcat excelent, iar Trancă şi Tendler au marcat pentru victoria echipei braşovene.

În primele două jocuri din acest an, „galben-albaştrii” au învins, tot la lovituri de departajare (5-4) la Hokiklub Budapesta şi au pierdut (1-2) la Vienna Capitals II.

Corona se află, momentan, pe locul 4 în Erste Liga, cu 69 puncte în 34 de meciuri.

„Lupii” vor avea în următoarea perioadă şase partide pe gheaţa proprie: cu DEAC (11 ianuarie 2019), Ferencvaros (13 ianuarie 2019), CS Gheorgheni (14 ianuarie 2019), Viena Capitals II (18 ianuarie 2019), Hokiklub Budapesta (20 ianuarie 2019) şi SC Miercurea Ciuc (21 ianuarie 2019).