halep-e-in-turul-trei-la-wimbledon

Jucătoarea Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4, pe ucraineanca Lesia Ţurenko, locul 170 WTA. Românca a acces pentru prima dată în carieră în turul treial turneului de Grand Slam de la Wimbledon, unde o va întâlni pe elvețianca Belinda Bencic, locul 71 WTA. Halep a avut nevoie de o oră şi 49 minute pentru a trece de Ţurenko. Halep nu a practicat cel mai bun tenis al ei, evoluția sa fiind oscilantă. Simona a alternat perioadele foarte bune cu perioade în care a greșit foarte mult și astfel i-a dat posibilitatea adversarei sale să câștige un set. În faza următoare, românca o va întâlni pe elveţianca Belinda Bencic, locul 71 WTA, în vârstă de 17 ani, care a învins-o, cu scorul de 6-4, 7-5, pe americanca Victoria Duval, locul 114 WTA, jucătoare venită din calificări. Accederea în turul trei este recompensată cu 71.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA. Simona Halep este la a patra participare la turneul de Grand Slam de la Wimbledon. În 2011 şi 2013, ea a ajuns în turul doi, iar în 2012 a fost eliminată în primul tur.