halep-a-trecut-si-de-petkovic

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul 3 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Cincinnati din SUA, dotat cu premii în valoare totală de 2.400.000 dolari, învingând-o în trei seturi, 4-6, 6-4, 6-2 nemțoaica Andrea Petkovic, cap de serie numărul 15. Halep, s-a impus după un meci de luptă care a durat nu mai puțin de două ore și 42 de minute. Jucătoarea româncă, a treia favorită a turneului din Ohio o va avea ca adversară în meciul următor pe, rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova care a beneficiat în optimi de abandonul Victoriei Azarenka din Belarus. Accederea în sferturile de finală îi asigură reprezentantei țării noastre un cec în valoare de 57.380 dolari și 190 puncte WTA.