Valentin Porcişteanu a câștigat Timiș Rally, el fiind urmat, în clasamentul general, de Csaba Spitzmuller și de pilotul braşovean, Dan Gârtofan. Pilotul brașovean l-a depăşit pe Gergo Szabo pe ultima probă specială.   Dan Gârtofan a avut o superspecială de coșmar, „reuşind” performanța de a pierde 16 secunde în mai puțin de 2 kilometri. Nici prima parte a celei de a doua zi nu a fost prea fericită pentru „Giri”, care era pe undeva, dar cam departe de podium. Apoi, brusc a „înviat” şi a început să recupereze, secundă cu secundă, din handicapul pe care îl avea faţă de Gergo Szabo, ocupantul locului 3 în clasamentul provizoriu. Astfel, înainte de ultima specială, Szabo mai avea 5.5 secunde avans și misiunea lui Gârtofan de a recupera timpul în doar 14 kilometri părea imposibilă. Dar, miracolul s-a produs și, la final, brașoveanul era pe locul trei, cu 3.4 secunde avans în fața lui Szabo, scrie autorally.ro. „Masina a funcționat impecabil. Problema am fost eu. Am avut o durere de cap infernală, dar totul a fost bine până la final. Puteam să fiu și mai sus în clasament, dar și «bronzul» este bun”, a declarat Gârtofan, pentru autorally.ro.Echipajul braşovean Dan Gîrtofan/Eugen Rotaru a concurat cu o Škoda Fabia S2000.

Clasament final: 1. Valentin Porcişteanu - 56:49.0, 2. Spitzmuller - 57:07.1, 3. Gârtofan - 58:19.7, 4. Szabo - 58:23.1, 5. Delcour - 58:54.8, 6. Ungur - 59.27.3, 7. Tempestini - 1.00:27.6, 8. Tomita - 1.00:59.7, 9. Preda - 1.01:06.0, 10. Marisca - 1.01.15.5