Germania cucereşte Europa! Nemţii sunt campioni europeni la handbal

germania-cucereste-europa-nemtii-sunt-campioni-europeni-la-handbal

Echipa Germaniei a câștigat Campionatul European de handbal masculin din Polonia, duminică, la Cracovia, după ce a învins în finală formația Spaniei, cu scorul de 24-17 (13-9).

Germania a cucerit astfel al doilea său titlu continental, după cel din 2004, obținând și calificarea directă la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, unde va fi printre favorite, alături de campioana en titre, Franța.

În finală, cei mai buni jucători ai învingătorilor au fost Kai Haefner, autor a șapte goluri, și portarul Andreas Wolff (16 intervenții).
Germania și-a trecut în palmares primul său trofeu după titlul mondial din 2007.

În finala cu Spania, Germania a dominat de la un capăt la altul, în prima repriză neavând un avantaj mai mic de trei goluri pe tabelă, iar la pauză scorul era 10-6. Ecartul a crescut treptat și a ajuns chiar la nouă goluri, 22-13 (54), scorul final fiind de 24-17.