frantauruguay-finala-cm-u-20-

Franţa şi Uruguayul vor juca finala Campionatului Mondial de fotbal, rezervat echipelor sub 20 ade ani.

Echipa naţională a Franţei s-a calificat în finală după ce a învins la Bursa, cu scorul de 2-1 (1-0), reprezentativa Ghanei.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Thauvin, în minutele 43 şi 74, în timp ce pentru africani a înscris Assifuah, în minutul 47.

Franţa a jucat în inferioritate numerică din minutul 80, după eliminarea lui Umtiti.

În ultimul act al competiţiei a ajuns şi reprezentativa Uruguayului, care a avut nevoie de prelungiri şi lovituri d ela 11 metri pentru a trece de surprinzătoarea echipă a Iraqului.

După primele 90 de minute de joc, scorul a fost egal 1-1. Pentru sud americani a punctat Bueno în minutul, golul Iraqului fiind reuşit de Adnan în minutul 34.