fotbal-spectacol-in-grupa-f-la-cupa-mondiala

Avalanșă de goluri în ultimele partide disputate aseară în grupa F, de la Campionatul Mondial de fotbal.

La Porto Alegre, starul argentinian Lionel Messi a dat recital și a reușit o dublă în victoria sud americanilor, 3-2 în jocul cu Nigeria.

Mesi a deschis scorul încă din minutul 3, dar replica Nigeriei a venit 60 de secunde mai târziu și Musa a egalat la 1.

La ultima fază a primei reprize, Messi a executat perfect o lovitură liberă și Argentina a intrat la cabine în avantaj.

Imediat după reluare, Musa a reușit și el un gol de generic, și tabela indica egalitatea la 2.

Argentina nu s-a lăsat impresionată și Rojo a punctat pentru 3-2 în minutul 50, rezultat care a rămas nemodificat pînă la finele timpului regulamentar.

Meci spectaculos și la Bahia, între Bosnia Herțegovina și Iran, formații rămase fără șanse la calificare înaintea întâlnirii directe.

Bosnia a deschis scorul în minutul 23 prin Dzeko. Bosnia a fost echipa mai prezentă în joc și Pjanic a majorat în minutul 59 diferența pe tabela de marcaj. Iranienii nu au depus armele și în minutul 82 Goochannejhad a redus din ecart.

Emoțiile din tabăra bosniacă au fost însă risipite doar un minut mai târziu, când Vrsajevic a punctat pentru 3-1.

Cu maxim de puncte acumulate, Argentina se califică fără probleme în optimile de finală.

Nigeria face și ea pasul mai departe, grație celor 4 puncte strânse, în timp ce Bosnia Herțegovina – 3puncte și Iran – 1 punct, părăsesc competiția.