Sâmbătă şi duminică, cei mari şi cei mici sunt aşteptaţi pe străzile Republicii, Michael Weiss şi Diaconu Coresi, să asiste la teatru, dans, muzică, arte plastic și percuţie tobe. Pe scurt, artă stradală.

Se desfășoară astfel a treia ediţie a Festivalului Strada dell’Arte, festivalul cu onorariul artiştilor „la pălărie”. Adică dai cât te lasă inima pentru artistul care ţi-a plăcut.

Evenimentul este organizat de Asociaţia Culturală Museion Braşov şi se află deja în Strategia pentru Cultură a Municipiului Braşov 2015-2030.

Potrivit organizatorilor, scopul festivalului de a creşte gradul de cultură al comunităţii.

Sâmbătă, 10 iunie
Str. Republicii, zona Taverna Sârbului
10:30 Corul elevilor Corona Melos- Liceul de Muzică Tudor Ciortea Braşov
11:00 Dansul Romana - Şcoala 3 Braşov
12:00 Gimnastică cu Bebe Rostogol
13:00 Teatrul Strada - Aventurile lui Oac Oac
13:30 Anturaj - Break dance
16:00 Ermis - dansuri greceşti
19:00 Recital Barbarossa Samba Group
20:00 Recital The Host
21:00 Recital folk-pop rock Trialog Acustic la Terasa Amulet Pub

Str. M Weiss, intersecţie cu Str. Republicii
11;30 Street food Lab-atelier de gătit sănătos
12:00 Dans Paula Teodor
12;30 Muza- street dance
14:00 Teatrul Strada - „Trei iezi cucuieţi” spectacol pentru copii
15:00 Toni Iordache şi Mihail Tarnovschi - melodii celebre (sax & acordeon)
16:00 Universitatea de Arte Târgu Mureş - spectacolul de teatru “Trei pălării” de Miguel Mihura
16:30 Trupa Unda
18:00 Trialog Acustic
19:00 Streetghosts
20:00 Recital The Host
21:00 Recital electro-jazz Boldizsar Szabolcs la Restaurantul Pilvax
21:00 proiecţii filme scurt- metraje (selecţie filme CineClub Braşov şi KunSTadt)

Str. Diaconu Coresi, intersecţie cu Str. Republicii
12:00 Teatrul Peter Pann (Câmpina) - spectacole pentru copii
13:00 Parada costumelor Fancy
16:00 AcTcept- teatru

Duminică, 11 iunie
Str. Republicii, zona Taverna Sârbului
13:00 Plaiuri Moiecene
13:30 Zestrea Branului
14:00 Humberto, Anca y Alma Aguilar
16:00 Teatrul Strada
17:00 Ermis- dansuri greceşti
16:00 Tupeu Crew- Break dance
20;00 Recital Barbarossa samba Group

Str. M Weiss, intersecţie cu Str. Republicii
12:00 Teatrul Peter Pann (Câmpina) - spectacole pentru copii
17:00 Oneway Bboys şi GoodVibes
17:30 Streetghosts
18:00 Rock cu Cosmic Vibes

Str. Diaconu Coresi, intersecţie cu Str. Republicii
13:00 Program folcloric: Paradă costume populare colecţia Gabi Boriceanu, Şezătoare Braşov, Etnotique şi Ansamblul Junii Braşovului
16:00 Teatrul Peter Pann (Câmpina) - spectacole pentru copii
17;00 Teatrul Strada
21:00 After Party în Deane’s: Afganu & Solo (balade rock), Barbarossa Samba Group – jam session.

Alţi participanţi: Indian Nativo, Iulian Ene puppetry, Violeta Ilasciuc, Trubadurii din Transilvania, Alasdair from Scotland, Mireya Art, Tabăra de Pictură Hobby, Black Bird Art, Electra şi Alexandru Ghiza, Elena Bularca, Ariel Bijutier, Terra Dakia, Fancy, Magic Mint Handmade, Diana Cojanu, Iulia Barbu, Diferrenzial Kraft, The Bohemian Flow etc.

Programul poate suferi modificări (din cauza condiţiiilor climaterice, participării şi altor artişti etc)