FC Brașov merge mai departe în Cupa României

fc-brasov-merge-mai-departe-in-cupa-romaniei

FC Brașov s-a calificat în 16-zecimile Cupei României după ce a tremurat serios în fața amatorilor de la FC Păulești, echipă din liga a patra. Galben-negrii conduși de pe bancă de Mihai Stere și urmăriți din tribună de Adi Szabo au deschis scorul în minutul 25 prin Bogdan Rusu. Patru minute mai târziu era 2-0 pentru FC Brașov după ce Ianc a transformat o lovitură de la 11 metri. Cu două minute înainte de finalul primei reprize, gazdele au redus din handicap după golul marcat de Ciobanu. În repriza secundă stegarii au refăcut diferența în minutu 52 prin același Ianc, dar nu au avut parte de un final liniștit. În minutul 84 scorul a devenit 3-2 pentru FC Brașov după ce Butufei a înscris de la punctul cu var. Galben-negrii au tremurat serios pe final când amatorii de la Păulești au ratat două ocazii mari de a trimite jocul în prelungirie. S-a încheiat 3-2 pentru FC Brașov care își continuă aventura în Cupa României. În faza următoare a Cupei României, vor participa cele 18 echipe calificate din faza a V-a, plus 14 echipe din Liga 1. Tragerea la sorţi va avea loc vineri,la ora 12.00, la Casa Fotbalului.