fabulos-pandurii-au-eliminat-braga

Fabulos. Echipa Pandurii Târgu Jiu s-a calificat în grupele Ligii Europa, după ce a învins în deplasare, cu scorul de 2-0 după prelungiri, formaţia portugheză Sporting Braga, în manşa secundă a play-off-ului competiţiei. La finalul celor 90 de minute, Pandurii conducea cu 1-0, iar scorul general era 1-1. În tur, Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă, la Cluj-Napoca, cu scorul de 1-0. La Braga, golurile gorjenilor au fost marcate de Buleică '15 şi Ciucur '117. Antrenorul echipei Pandurii Târgu Jiu, Cristian Pustai, a declarat, după calificarea în grupele Ligii Europa, că elevii săi au crezut în şansa lor în meciul cu Sporting Braga şi a precizat că gorjenii şi-au depăşit condiţia. „Este o mare performanţă. Am crezut în şansa noastră şi am reuşit să obţinem această victorie. Nu ne-am propus să marcăm în primele minute şi apoi în prelungiri. În sfârşit a apărut şi Buleică la finalizare din bandă. Ciucur a intrat foarte bine în joc, fotbaliştii de bandă au pus cele mai mari probleme. Mă bucur că jucătorii au înţeles că acel «dacă» poate deveni realitate dacă munceşti. Ne-am depăşit condiţia, dar urmează o perioadă foarte grea", a spus Pustai.