TEATRE
 
12 OCTOMBRIE 2015
ora 19.00 – EGOISTUL - de Jean Anouilh
regia: Radu Beligan,
adaptare: Radu Beligan, Liviu Dorneanu
scenografie: Viorica Petrovici, Luiza Panait
cu: Radu Beligan, Adriana Trandafir, Damian Crâşmaru, Tomi Cristin, Rodica Ionescu, Mihai Niculescu, Lamia Beligan, Ileana Olteanu, Medeea Marinescu, Cesonia Postelnicu şi Silviu Biriş.
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
 
15 OCTOMBRIE 2015
ora 17.00 –Premiera „12 OAMENI FURIOŞI”
spectacol teatru Penitenciarul Codlea în cadrul programului „MultiArt pentru deţinuţi”
Centrul Cultural Reduta
ora 19.00 - OLENKA - de Vasili Sigarev
regia: Sânziana Stoican
scenografia: Valentin Vârlan
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov - Sala Studio
ora 19.00 - JURNALUL UNUI NEBUN de N.V. Gogol
regia artistică şi scenografia: Luminiţa Borta
spectacol prezentat de Teatrul Al. Davila din Piteşti
Piaţa Enescu nr. 2
 
16 OCTOMBRIE 2015
ora 19.00 - CU INIMA ÎN PUNGĂ - de John Cariani
regia: Adrian Iclenzan,
scenografia: Bogdan Spătaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
 
17 OCTOMBRIE 2015
ora 10.30 - MICUL MUCK - de Gavril Borodan
regia artistică şi scenografia: Gavril Borodan
Teatrul Arlechino Braşov
ora 19.00 - FAZANUL - de Georges Feydeau
regia: Cristian Hadji - Culea
decorul: Ştefan Caragiu
costumele: Liliana Cenean
coregrafia: prof. Doina Enache şi Csongor Kicsi
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
 
18 OCTOMBRIE 2015
orele 10.30 şi 12.00 - CAPRA CU TREI IEZI - de Ion Agachi
regia artistică: Liviu Steciuc
scenografia: Manuela Zaharie
Teatrul Arlechino Braşov
ora 11.00 - EU ŞI PETER PAN - de Silvian Duică
scenografia şi construcţie păpuşi: Iulian Ene
regia: Silvian Duică
prezentat de Teatrul Strada Cinema One
ora 19.00 - ABSINT - de Magda Fertacz
regia: Claudiu Goga
scenografia: Lia Dogaru
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
 

CONCERTE

 
14 OCTOMBRIE 2015
ora 17.00 - Recitalul de la ora 5 susţinut de artişti ai Operei Braşov
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov
 

OPERA

 
14 OCTOMBRIE 2015
ora 11.00 - FRUMOASA DIN PĂDUREA ADORMITĂ de M. Ţeicu şi S. Kerim
regia: Anda Tăbăcaru - Hogea

Opera Braşov

 
17 OCTOMBRIE 2015
ora 18.30 – CARMEN – de G. Bizet
dirijor: Traian Ichim
regizor: Cristian Mihăilescu
Opera Braşov
 

SALA PATRIA

 
12 OCTOMBRIE 2015
ora 20.00 - Seara Filmului European Diplomaţie (Franţa - Germania, 2013)
regia: Volker Schlondorff
cu: André Dussollier, Niels Arestrup
Dramă, istoric,
premiul Cesar 2015 pentru cel mai bun scenariu
premiul pentru cel mai bun actor şi regizor
la Festivalul de la Valladolid
Sala „Patria” – Cinemateca
 
13 OCTOMBRIE 2015
ora 20.00 - Turneul Naţional Muzică Fado
Artistul portughez Ricardo Caria va susţine „Alma no Fado”
spectacol ce va conţine momente de dans contemporan si va avea un decor specific portughez cu scopul de a crea o adevarată experienţă a culturii lusitane.
Sala „Patria”
ora 20.00 - Film Cult Înapoi în viitor/Back to the Future (SUA, 1985)
regia: Robert Zemeckis
cu: Michael J.Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson
Comedie, SF
Aniversarea de 30 de ani
Sala „Patria” – Cinemateca
 
14 OCTOMBRIE 2015
ora 20.00 - Seara filmului românesc Aferim! (România, 2015)
regia: Radu Jude
cu: Teodor Corban, Toma Cuzin, Mihai Comănoiu
Istoric, aventură
Ursul de Argint pentru cea mai bună regie la Festivalul de la Berlin
Propunerea României la Oscar
Sala „Patria”- Cinemateca
 
15 OCTOMBRIE 2015
ora 19.00 - CONCERT SIMFONIC susţinut de Filarmonica Braşov
dirijor: Giovanni Bria (Elveţia)
solist: Octavian Lup – violoncel
Sala „Patria”
ora 20.00 - Comedy Classics - 1941 ( SUA, 1979)
regia: Steven Spielberg
cu: John Belushi, Dan Aykroyd, Christopher Lee
Comedie, război
Director’s Cut (varianta regizorală)
In memoriam Christopher Lee
Sala „Patria” - Cinemateca
 
16 OCTOMBRIE 2015
ora 19.00 – Concert Tudor Gheorghe
Sala „Patria”
ora 20.00 – KineDoc Sânge/Krov (Rusia, 2013)
regia: Alina Rudnitskaya
Documentar
Intrarea liberă
Sala „Patria” - Cinemateca
 
17 OCTOMBRIE 2015
ora 11.00 – Matineu copii Cenuşăreasa/Cinderella (1950)
regia: Clyde Geronimi, Wilfred Jackson, Hamilton Luske
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” - Cinemateca
ora 17.00 - Mari actori Străinul/The Stranger (SUA, 1946)
regia: Orson Welles
cu: Orson Welles, Edward G. Robinson, Loretta Young
Thriller, 100 ani Orson Welles!
Sala „Patria” - Cinemateca
ora 19.00 - Mari regizori Psycho (SUA, 1960)
regia: Alfred Hitchcock
cu: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles
Thriller, horror,
Patru nominalizări la premiul Oscar!
Globul de Aur pentru cea mai bună actriţă!
Aniversarea de 55 de ani !
Sala „Patria” – Cinemateca
 
18 OCTOMBRIE 2015
ora 11.00 – Matineu copii Frumoasa din pădurea adormită/Sleeping Beauty (SUA, 1959)
regia: Clyde Geronimi
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 17.00 - Golden Classics Stigmatul răului/Touch of Evil (SUA, 1958)
regia: Orson Welles
cu: Charlton Heston, Orson Welles, Janet Leigh
Thriller, film noir, 100 ani Orson Welles!
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 19.00 - Seara de Oscar - Viaţa e frumoasă/La vita è bella (Italia, 1997)
regia: Roberto Benigni
cu: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi
Dramă, comedie
3 premii Oscar – premiul Oscar pentru cel mai bun actor - Roberto Beningni
Premiul Oscar pentru cel cel mai bun film străin 1996
Marele premiu al Juriului la festivalul de la Cannes 1998
Sala „Patria” – Cinemateca
 

MUZEE/EXPOZIŢII

 
1- 31 OCTOMBRIE 2015
orele 10:00 – 18:00
Expoziţia retrospectivă Gustav Kollár (1879-1970)
Muzeul de Artă Braşov
 
1- 31 OCTOMBRIE 2015
orele 09:00 – 17:00 - Marţi - Duminică
Expoziţia temporară: „Sate contemporane din România - tezaure vii”
orele 9:00 – 17:00 - Marţi - Duminică
Expoziţia temporară: „Arta lucrului manual”
Muzeul de Etnografie Braşov
 
1- 31 OCTOMBRIE 2015
orele 9:00 – 18:00 - Marţi - Duminică
Expoziţia temporară: „Accesorii şi podoabe în costumul urban şi artizani de azi”
Muzeul Civilizaţiei Urbane a Braşovului
 
5 - 31 OCTOMBRIE 2015
orele 9.00 - 19.00 - Luni – Sâmbătă
Expoziţia temporară REMBRANDT@BRAŞOV Colecţia de gravuri Eugène Dutuit.
Muzeul „Casa Mureşenilor” Braşov
 

PROIECŢIE DE FILM

 
16 OCTOMBRIE 2015
ora 20.00 – Cinemateca Librăria „Şt.O.Iosif”
Librăria „Şt. O. Iosif” Braşov
 

ALTE EVENIMENTE

 

1 - 15 OCTOMBRIE 2015

DOR - expoziţie interactivă pentru copii (toarcem, ţesem, coasem, sucim fire şi împletim vise)

program: Luni – Vineri: 9:00-13:00 (grupuri organizate)

Luni – Vineri: 17:00-19:30

Sâmbăta – Duminica: 11:00-14:00 organizator: Asociaţia Culturală Museion în parteneriat cu Ordinul Arhitecţilor din România filiala Bv - Cv - Hr

Turnul Porţii Ecaterina

 

10 - 25 OCTOMBRIE 2015

orele 09:00 – 19:00 - Etapa a doua a expoziţiei „Oraşul Memorabil – ediţia 2015”.

Braşovul în sute de imagini vechi şi noi reproduse din albume private organizat de Ordinul Arhitecţilor din România filiala Bv - Cv - Hr în parteneriat cu Primăria Municipiului Braşov.

Aleea Parcului Facultăţii de Silvicultură, Braşov

 
12 - 14 OCTOMBRIE 2015
orele 12.00 - 16.00 - Zilele internaţionale ale lecturii Invitaţii şi participanţii vor vorbi şi citi din cărţile lor preferate, vor antrena cititorii în maratonul lecturii, vor discuta despre poveştile şi cărţile ce i-au impresionat, vor citi cărţile ilustrate pe diferite suporturi - text scris, ilustrat, cărţi şi fişiere audio, filme ecranizate după romane memorabile. Biblioteca maghiară va invita pe Szasz Ferenc ca moderator principal al evenimentului
Organizator: Biblioteca Judeţeană “George Bariţiu” Braşov.
Casa Baiulescu
 
17 OCTOMBRIE 2015
orele 11.00 - 16.00 - Conferinţă duhovnicească şi moment artistic susţinut de Cvintetul vocal Anatoly în cadrul programului „Întâlnirea Tinerilor din zona metropolitană Braşov”
Centrul Cultural Reduta
 
16-18 OCTOMBRIE 2015
orele 10:00 – 20:00 BOOKFEST – Salon de carte ediţia I, Hotel ARO PALACE intrarea liberă