europa-league-(1)

Șahtior Donețk, echipă antrenată de românul Mircea Lucescu, s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a învins-o în deplasare pe Anderlecht Bruxelles cu scorul de 1-0. Eduardo (90+3) a dat lovitura într-un meci în care Anderlecht nu a tras niciun șut pe poartă. În tur, Șahtior câștigase cu 3-1. Derby-ul englez, dintre Manchester United și Liverpool s-a încheiat nedecis pe „Old Trafford'', 1-1, dar „cormoranii” merg mai departe după victoria cu 2-0 din tur. Braga a dispus cu 4-1 de Fenerbahce, dar turcii au terminat meciul în opt oameni. Fener se impusese la Istanbul cu 1-0, astfel că lusitanii merg mai departe. Bilbao a obținut calificarea grație regulii golurilor marcate în deplasare, după eșecul cu 1-2 de la Valencia. Bilbao învinsese în tur cu 1-0. Villarreal, după 2-0 cu Leverkusen, a scos o remiză „albă'' pe terenul ''aspirinelor''. Sevilla, deținătoarea trofeului s-a impus cu 3-0 în jocul cu Basel, după 0-0 în Elveția și merge mai departe, iar Dortmund a câștigat și returul cu Tottenham cu 2-1, după ce în prima manșă în Germania se impusese cu 3-0. Sparta a produs surpriza serii, prin victoria la scor de forfait, 3-0, la Roma, cu Lazio, după 1-1 la Praga. În sferturi s-au calificat trei echipe spaniole, Villarreal, Athletic Bilbao și Sevilla, câte una din Cehia (Sparta Praga), Ucraina (Șahtior), Portugalia (Braga), Anglia (Liverpool) și Germania (Dortmund).

Sursa: Agerpres