eliminate-in-sferturi

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 141 WTA, venită din calificări, a abandonat în sferturile de finală ale turneului de la Florianopolis din Brazilia, dotat cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari. Dulgheru a abandonat în setul doi al meciului cu jucătoarea Klara Zakopalova, a treia favorită şi locul 32 WTA, la scorul de 6-3, 5-2 pentru sportiva cehă. Meciul a durat o oră şi 26 de minute. Tot joi, jucătoarea de tenis Alexandra Cadanţu, locul 62 WTA şi cap de serie numărul 6, a ratat calificarea în semifinalele aceluiaşi turneu. Cadanţu a fost învinsă în sferturile de finală, cu scorul de 6-3, 6-3, după o oră şi 17 minute de joc, de sportiva Iaroslava Şvedova din Kazahstan, locul 79 WTA. Pentru participarea în turul trei, Cadanţu şi Dulgheru au obţinut câte 6.175 de dolari şi câte 60 de puncte WTA.