Echipa Națională de fotbal feminin a României a ratat calificarea la Campionatul European

echipa-nationala-de-fotbal-feminin-a-romaniei-a-ratat-calificarea-la-campionatul-european

Echipa națională de fotbal feminin a României nu a reușit să se califice la Campionatul European din 2017, după ce a terminat la egalitate meciul jucat contra Portugaliei.

Partida care a avut loc la Cluj s-a terminat 1-1 după golurile marcate de portugheze prin Norton în minutul 105+1 și de Laura Rus în minutul 111.

Din păcate pentru echipa României, fetele antrenate de Mirel Albon au ratat calificarea din cauza regulii golului marcat în deplasare.

La Campionatul European de anul viitor, care va avea loc în Olanda, s-au calificat primele echipe din fiecare grupă și cele mai bune șase echipe clasate pe locurile doi.

Chiar dacă România a terminat grupa pe locul secund, a avut penultimul punctaj dintre echipele situate pe același loc din alte grupe.