Dulgheru merge mai departe, Mitu şi Begu eliminate la Australian Open

dulgheru-merge-mai-departe-mitu-si-begu-eliminate-la-australian-open

Jucătoarea de tenis Alexandra Dulgheru, locul 61 WTA, s-a calificat, marţi, în turul doi la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului, informează site-ul oficial al competiţiei.

Dulgheru a învins-o, în runda inaugurală, cu scorul de 6-4, 6-2, după o oră şi 14 minute, pe Storm Sanders (Australia), poziţia 355 în ierarhia mondială.

În turul doi, Alexandra Dulgheru o va întâlni pe învingătoarea partidei dintre Angelique Kerber (Germania), cap de serie numărul 7 şi locul 6 WTA, şi Misaki Doi (Japonia), poziţia 64 în clasamentul mondial.

Mitu şi Dulgheru merg acasă

Mitu a fost învinsă, în runda inaugurală, cu scorul de 6-3, 6-4, după o oră şi 13 minute, de Julia Goerges (Germania), poziţia 45 în ierarhia mondială.

Jucătoarea română de tenis Irina Begu, cap de serie numărul 29, a fost învinsă neașteptat de suedeza Johanna Larsson, cu 6-3, 6-2, marți, la Melbourne, în runda inaugurală a turneului Australian Open, primul de Mare Șlem al anului.