Două medalii pentru schiorii Coronei la „FIS Children Trophy”

doua-medalii-pentru-schiorii-coronei-la-fis-children-trophy

Sportivii de la secţia de schi alpin a Coronei Braşov au obţinut două medalii de bronz la „FIS Children Trophy”, în Poiana Braşov.

Astfel, sâmbătă, Andra Maroşan a câştigat bronzul în proba de slalom, la categoria U14, după ce vineri, Hunor Szoke a terminat pe locul 3 proba de slalom uriaş la categoria U16.

În întrecerea pe echipe, România a ocupat locul 2, după Austria, podiumul fiind completat de Bulgaria. FIS „Children Trophy” a reprezentat prima competiţie a Federației Internaționale de Schi dedicată copiilor și găzduită de România, evenimentul fiind organizat Asociaţia de Turism Poiana Braşov, Federaţia Română de Schi şi Biatlon şi Primăria Braşov.

Astfel, pe Pârtia Subteleferic s-au aflat, timp de două zile, aproximativ 100 de schiori din Austria, Turcia, Bulgaria, Serbia, Grecia, Georgia, Brazilia, Argentina, Ungaria şi România.

Clubul Corona Braşov a avut în concurs 9 dintre cei 12 sportivi care au reprezentat România.