costa-rica-e-in-sferturi

Costa Rica s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului Mondial după ce a învins-o pe Grecia la penalty-uri, scor 5-3. Scorul după 120 de minute a fost egal, 1-1. Costa Rica a impresionat în grupa de la Mondial după ce le-a învins pe Italia şi pe Uruguay şi a remizat cu Anglia, iar acum a fost foarte aproape de o calificare după 90 de minute graţie golului marcat de Bryan Ruiz în minutul 51. Sokratis Papastathopoulos a egalat însă în ultimul minut de joc şi a dus meciul în prelungiri. Cum în timpul suplimentar nu s-a întâmplat nimic s-a ajuns la lovituri de departajare. Borges, Bryan Ruiz, Gonzalez, Campbell şi Umana au marcat pentru Costa Rica, iar Mitroglou, Lazaros şi Holebas au punctat pentru Grecia. Singura ratare a fost a lui Gekas. În sferturi, Costa Rica va întîlni Olanda, şi ea calificată dramatic cu goluri marcate pe finalul partidei.