Handbalistele de la Corona Brașov, s-au calificat aseară în sferturile de finală ale Cupei României.
În sala sporturilor din Târgoviște, fetele antrenate de Bogdan Burcea și Vasile Curițeanu, au făcut un meci foarte bun și au trecut de CSM București cu 30-25(12-11).
Cea mai bună jucătoare a României în 2013, Aurelia Brădeanu, a dat recital pe teren și a marcat numai puțin de 14 goluri pentru Corona.
Pe lista marcatoarelor pentru echipa brașoveană și-au mai trecut numele: Pricopi 4, Tudor 2, Ţăcălie 2, Chiper 2, Hotea 2, Cârstea 2, Zamfir 1 şi Briscan 1.
Excelentă și evoluția portarilor Ana Maria Mârcă și Denisa Dedu, care au parat împreună și 5 arunăcri de la 7 metri.
Oficialii brașoveni s-au temut mult de maniera de arbitraj a cuplului Stănescu-Harabagiu, dar diferența de valoare și-a spus cuvântul, chiar dacă multe dintre deciziile celor doi nu au fost înțelese de brașoveni.
"A fost un meci tensionat, dar valoarea echipei şi-a spus cuvântul. Aşa cum am mai spus, jucăm doar pe teren.
Felicităm brigada de arbitri, în toată această tensiune a condus bine jocul" , a declarat la finalul partidei, președintele secției de handbal de la Corona Brașov, Vasile Kraila.
În sferturile de finală, Corona Brașov va juca astăzi de la ora 15.00 cu CSM Ploiești.