corona-a-ratat-cupa

Echipa de hochei pe gheață Corona Wolves Brașov a ratat calificarea în finala Cupei României după ce a terminat pe ultimul loc grupa din care au mai făcut parte Dunărea Galați și Sport Club Miercurea Ciuc. Corona Wolves Brașov a început bine competiția și a învins cu scorul de 4-2 (1-1, 1-0, 2-1) formația Sport Club Miercurea Ciuc, într-un joc ce a contat pentru Cupa României la hochei pe gheață. Ciucanii au deschis scorul în prima parte prin Kalvis Ozols, dar veteranul Pysarenko a egalat pentru formația brașoveană. În repriza secundă, „lupii” au trecut în avantaj prin golul marcat în inferioritate numerică de Gergo Biro. Ervin Moldovan a egalat pentru Sport Club Miercurea Ciuc în minutul opt al ultimei reprize și se părea că meciul va ajunge în prelungiri. Cu 30 de secunde înainte de finalul meciului Daniel Trancă a înscris pentru Corona Wolves Brașov, iar după alte 15 secunde, Csaba Nagy a înscris în poarta goală și a stabilit scorul final, 4-2 pentru Corona Wolves Brașov și a stabilit scorul final. Brașovenii aveau șansa de a se califica în finala competiției însă au făcut un joc foarte slab împotriva celor de la Dunărea Galați pe care l-au pierdut cu scorul de 7-0 (2-0, 3-0, 2-0). În primul meci din grupă, gălățenii pierduseră jocul cu SC Miercurea Ciuc cu scorul de 12-4. Astfel  clasamentul grupei A arată astfel: SC Miercurea Ciuc pe primul loc cu o victorie și un golaveraj de 14-8, pe locul secund s-au clasat cei de la Dunărea Galați cu o victorie și un golaveraj de 11-12, iar locul trei a fost ocupat de Corona Wolves Brașov cu o victorie și un golaveraj de 4-9.