Echipa CFR Cluj s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, după ce a învins pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), formaţia elveţiană FC Basel, în manşa secundă a play-off-ului preliminariilor competiţiei şi după ce câştigase şi în tur cu scorul de 2-1.
Unicul gol al partidei a fost marcat de Kapetanos în minutul 20. Basel a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 42. În minutul 49, mijlocaşul gazdelor Bakary Sare s-a accidentat şi a fost transportat la spital. CFR Cluj va evolua pentru a treia oară în grupele Ligii Campionilor, dar este pentru prima oară când se califică din play-off.
Anul trecut, România a fost reprezentată de Oţelul Galaţi în grupele principalei competiţii de cluburi din Europa, formaţia lui Dorinel Munteanu nereuşind să obţină niciun punct.
Acum simt valoarea campionatului câştigat. Fundaşul Ionuţ Rada a declarat, după ce echipa sa, CFR Cluj, s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, că abia acum simte faptul că formaţia ardeleană a câştigat campionatul. „Toată lumea aştepta acest rezultat după meciul din tur. Suntem bucuroşi, toată lumea este fericită după această calificare. Putem spune că acum simţim practic câştigarea campionatului. Am încheiat aceste calificări cu patru victorii, o performanţă foarte bună pentru noi şi pentru fotbalul românesc. Merităm cu prisosinţă prezenţa în grupe” a afirmat Rada.
Vrea puncte multe. Antrenorul Ioan Andone a declarat, după ce echipa CFR Cluj s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, că formaţia sa va încerca să obţină cât mai multe puncte în această fază, însă este conştient că va fi foarte greu să depăşească Unirea Urziceni, care a acumulat opt puncte în 2009.
„Am ajuns în grupe datorită echipei. Băieţii au fost admirabili, au jucat extraordinar, au respectat tot ce le-am spus. Puteam să terminăm şi la o diferenţă foarte mare sau, dacă înscriau ei, puteau să intre în joc. Am demonstrat, ajungând în grupe, că suntem o echipă foarte bună, pentru că am învins două campioane în patru meciuri”, a spus Andone.
Paszkany promite întăriri. Finanţatorul formaţiei CFR Cluj, Arpad Paszkany, a declarat, după ce echipa sa s-a calificat în grupele Ligii Campionilor, că este bucuros de rezultatul înregistrat, dar se confruntă cu probleme de lot după numeroasele accidentări din ultima vreme şi trebuie să achiziţioneze cel puţin trei jucători.
„Ne bucurăm foarte mult şi de mâine ne gândim cu ce echipă mergem în grupele Ligii Campionilor pentru că, din păcate, această perioadă am plătit-o foarte scump. Avem patru jucători care au ieşit complet din circuitul fotbalistic în toamna anului acesta şi întotdeauna se accidentează jucătorii care contează. Sunt câţiva jucători cu care am discutat şi care practic aşteptau să vadă rezultatul din seara aceasta. Sperăm ca până la sfârşitul săptămânii să reuşim să aducem cel puţin trei jucători. Sunt jucători cu experienţă şi jucători care au valoare, cluburile şi agenţii lor nu doreau să lea dea drumul decât la o echipă care joacă în Liga Campionilor sau într-un campionat mult mai bine cotat. Sunt şi de la FC Porto”, a spus Paszkany.
CFR Cluj s-a calificat în grupele Champions League