au-tremurat-pentru-victorie

Corona Brașov a început cu dreptul returul de campionat dar a tremurat serios pentru punctele puse în joc. Fetele antrenate de Bogdan Burcea și Dumitru Berbece au câștigat jocul cu CSM Râmnicu Vâlcea cu scorul de 31-26 (16-17). Brașovencele au început bine partida și s-au distanțat rapid pe tabela de marcaj, în minutul 8 scorul fiind 5-2 pentru Corona. Diferența s-a menținut până la jumătatea reprizei când handbalistele de sub Tâmpa conduceau cu 8-5. A urmat apoi o cădere în jocul fetelor de la Corona și Vâlcea a profitat reușind să egaleze la 14 în minutul 25. Ba mai mult, Senocico și compania au trecut în avantaj în minutul 28, scor 15-16 și au intrat la cabine cu un gol în față, scor 16-17. Muștruluite serios la pauză, Zamfir și compania au început actul secund în forță și au întors rapid rezultatul, în minutul 45, tabela arătând scorul de 24-20 în favoarea trupei de sub Tâmpa. Din păcate a urmat o perioadă de secetă de 7 minute și Vâlcea a reușit să egaleze la 24. Conduse din teren de Zamfir și Hotea brașovencele au avut un final foarte bun de joc și s-au impus cu scorul de 31-26. Pentru Corona au marcat Chiper 8 goluri, Zamfir și Briscan câte 7 goluri, Hotea 5, Cartaș 2, Pricopi și Țăcălie câte un gol fiecare.  Pentru Corona urmează jocul din Cupa EHF de la Roman, care va avea loc sâmbătă dimineața.