au-pierdut-dar-sau-calificat

Borussia Dortmund a fost învinsă de vicecampioana Rusiei, Zenit Sankt Petersburg, cu scorul de 2-1 (1-1), miercuri seara, pe teren propriu, dar s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal. Victoria din prima manșă a optimilor, cu 4-2, s-a dovedit suficientă vicecampioanei Germaniei pentru calificarea în faza următoare. Sebastian Kehl (38) a marcat golul Borussiei, în timp pentru Zenit au punctat Hulk (16) și Jose Salomon Rondon (73). Zenit a deschis scorul în min. 16, prin brazilianul Hulk, cu un șut superb, cu efect, dar Borussia a egalat înainte de pauză, prin ''veteranul'' Kehl (38), la primul său gol în Liga Campionilor. Oaspeții au presat în repriza secundă și finalul le-a aparținut, reușind să marcheze golul victoriei, prin noul intrat Rondón (73), și doar intervențiile portarului Weidenfeller au făcut ca scorul să nu fie și mai mare.  Borussia nu va putea conta în primul meci din sferturi pe polonezul Robert Lewandowski, suspendat pentru cumul de cartonașe galbene.