Atletico s-a calificat în sferturi după penalty-uri

atletico-sa-calificat-in-sferturi-dupa-penaltyuri

Atletico Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal după ce a învins-o pe PSV Eindhoven cu scorul de 8-7, la loviturile de departajare, pe stadionul „Vicente Calderon'', la capătul unei duble manșe fără gol.  Atletico era favorită după 0-0 la Eindhoven, dar au urmat încă 120 de minute fără gol, diferența fiind făcută doar de ratarea lui Luciano Narsingh la loviturile de departajare. La loviturile de departajare cele două echipe au mers cap la cap în primele șapte serii, dar apoi Narsingh a trimis în bara transversală, iar Juanfran a marcat golul victoriei. Celălalt meci al serii între Manchester City și Dinamo Kiev s-a încheiat nedecis, scor 0-0. Cum în tur cetățenii s-au impus în Ucraina cu 3-1, trupa lui Pelegrini a obținut calificarea în sferturile de finală, acolo unde au mai ajuns Wolfsburg, Real Madrid, Benfica, PSG și Atletico Madrid.

Astăzi se joacă ultimele două partide din manșa retur a optimilor de finală ale Champions League. De la ora 21.45 la Munchen se întâlnesc Bayern și Juventus Torino. În tur în Italia, s-a terminat 2-2, astfel că bavarezii au prima șansă la calificarea în sferturile de finală ale competiției. În celălat joc, pe Camp Nou, echipa stelară a celor de la Barcelona întâlnește formația engleză Arsenal Londra. În tur pe Emirates, Messi și compania au câștigat cu 2-0 și sunt în mare proporție calificați în sferturile de finală ale competiției.