17-puncte-de-recuperat

Baschetbalistele de la Olimpia CSU Brașov au pierdut manșa tur a sferturilor de finală ale Cupei României. Trupa condusă de Dan Calancea a fost învinsă în deplasare de BC Icim Arad cu scorul de 70-53, aceasta fiind a treia înfrângere stagională pentru „olimpice”. Pesovic și compania au demonstrat în acest sezon că pot învinge orice echipă și chiar dacă diferența pare mare, în retur, la Brașov, baschetbalistele de sub Tâmpa vor da totul pentru calificarea în fnal four.

Olimpia CSU Braşov a suferit a treia înftrângere din acest sezon și a doua în fața fetelor de la BC ICIM Arad. Formația din Arad, o adevărată bestie neagră pentru „olimpice”, a reușit să câștige meciul tur din sferturile de finală ale Cupei României cu scorul de 70-53 (18-17, 20-15, 14-9, 18-12). „Olimpicele" au reuşit să ţină pasul cu arădencele doar în primele două sferturi, pe care le-au cedat la diferenţe mici de scor. În partea a doua, banca mai lungă a lui Jose Araujo şi experienţa gazdelor şi-au spus cuvântul, astfel că în returul de la Braşov, trupa lui Dan Calancea are de recuperat o diferenţă de 17 puncte. Chiar dacă la prima vedere pare mare, în baschet s-au mai văzut minuni. Conducătorul de joc al Olimpiei, Janae Sharpe, a făcut cel mai bun meci de când este la Brașov. Americanca a încheiat jocul cu 19 puncte marcate, 6 recuperări, 4 pase decisive și 3 intercepții. Ea a comis un singur turnover și a fost MVP-ul partidei. Carla Bartee a încheiat partida de la Arad cu un nou double-double 11 puncte marcate și 11 recuperări, însă a irosit foarte multe posesii ale trupei de sub Tâmpa, ea având un procentaj de reușită al aruncărilor de doar 24%. Și pentru Dora Ardelean, jocul de la Arad a fost cel mai bun din acest sezon. Dora a marcat 8 puncte a reușit 9 recuperări și a dat patru pase decisive. La polul opus s-a aflat Gabriela Irimia care a avut o seară de coșmar. În cele aproape 26 de minute jucate, căpitanul Olimpiei nu a reușit să marcheze nici măcar odată, ratând toate acțiunile ofensive. Ea a reușit să recupereze 6 mingi și să intercepteze alte trei. Pentru brașovence au mai marcat Biljana Pesovic 10 puncte, Andra Haas 3 și Jelena Mitic 2. Tehnicienii brașoveni nu s-au putut baza la acest joc pe Ana Ferariu și pe Dara Kovacevic. Dat fiind faptul că Aradul va juca săptămâna viitoare în Liga Europei Centrale, returul va avea loc la jumătatea lunii decembrie.