Programul celei de-a treia ediții a Dracula Film Festival, care va avea loc în perioada 7 – 11 octombrie la Brașov, este unul extrem de ofertant: filme în premieră națională, o retrospectivă in memoriam Wes Craven, un master class susținut de compozitorul Simon Boswell și filme fantasy pentru cei mici în secțiunea Copiii Fantastici.Dracula Film Festival este un festival competițional - în cadrul căruia vor fi proiectate filme horror, SF, supranaturale, thriller sau fantasy - și are 3 secțiuni: competiție lungmetraj internațional, competiție scurtmetraj internațional și competiție scurtmetraj românesc (DFF este singurul festival din România de acest gen care are o competiție de scurtmetraj).
Dracula Film Festival are loc anual în luna octombrie în Brașov, este organizat de Asociația Culturală Fanzin și prezentat de Viasat History.
Program:
7 OCTOMBRIE 2015
ora 19:00 – Hotel Transilvania 2 va deschide ediţia a 3-a Dracula Film Festival cu animaţia lui Genndy Tartakovsky
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
ora 20:00 - Masters of Horror (3x) Zbor de noapte/Red Eye (SUA, 1995)
regia: Wes Craven
cu: Rachel McAdams, Cillian Murphy
Thriller
Aniversarea de 10 de ani !
In memoriam Wes Craven
Sala „Patria” – Cinemateca
8 OCTOMBRIE 2015
ora 18:00 - Competiţia lungmetraj Be My Cat: A film for Anne (România, 2015)
Horror, Mystery, Thriller
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
ora 18:00 - CryptShow
Selecţie festival Cryptshow Barcelona
Intrarea gratuită
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 20:00 – Premieră (în afara competiţiei) The Visit (SUA, 2015)
Comedy, Horror
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
ora 20:00 – Competiţia scurtmetraje româneşti
Intrarea gratuită
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 21:30 – Competiţia scurtmetraje internaţională
Intrarea liberă
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 22:.00 – Competiţia lungmetraj Landmine Goes Click / Cu piciorul pe mină (Georgia, 2015)
Action, Crime, Drama
Teatrul „Sică Alexandrescu ” Braşov
ora 22:30 – Midnight Cult - Fantoma Paradisului / Phantom of The Paradise (SUA, 1974) regia: Brian De Palma
cu: William Finley, Paul Williams, Jessica Harper
Muzical, fantastic
Sala „Patria ” – Cinemateca
9 OCTOMBRIE 2015
ora 17:00 - Star Wars Maraton Club Star Wars Romania
Sala „Patria ”
ora 18:00 - Competiţia lungmetraj Idila (Slovenia, 2015)
Action, Horror, Thriller
Teatrul „Sică Alexandrescu ” Braşov
ora 18.00 - Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977) Războiul Stelelor
Sala „Patria ”
ora 19:00 - Masterclass Simon Boswell
ora 20:00 – Santa Sangre (Mexic, 1989)
regia: Alejandro Jodorowsky
cu: Axel Jodorowsky, Blanca Guerra Fantastic,
muzica de Simon Boswell
după film: Q and A cu Simon Boswell
Intrarea gratuită
Sala „Patria ” – Cinemateca
ora 20:00 – Competiţia lungmetraj JeruZalem (Israel, 2015)
Horror
Teatrul „Sică Alexandrescu ” Braşov
ora 20:30 – Star Wars: Episode V The Empire Strikes Back (1980) Imperiul Contraatacă Sala „Patria ”
ora 22:00 – Premieră (în afara competi ţiei) Bunny the Killer Thing (Finlanda, 2015) Action, Comedy, Horror
Teatrul „Sică Alexandrescu ” Braşov
ora 23:00 – Masters of Horror (3x) Oamenii de sub scară
regia: Brian De Palma cu: William Finley, Paul Williams, Jessica Harper
Muzical, fantastic
Sala „Patria”– Cinemateca
ora 23:00 – Star Wars: Episode VI Return of the Jedi (1983)/Intoarcerea lui Jedi
Sala „Patria”
10 OCTOMBRIE 2015
ora 11:00 - Copiii fantastici Cenuşăreasa/Cinderella (SUA 2015)
regia: Kenneth Branagh
cu: Lily James, Cate Blanchett
Fantastic, romantic
Dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 12:00 - Star Wars Maraton Club Star Wars Romania
Sala „Patria”
ora 13:00 - Star Wars: Episode I The Phantom Menace (1999)/Ameninţarea fantomei
Sala „Patria”
ora 15:30 – Star Wars: Episode II Attack of the Clones (2002)/Atacul clonelor
Sala „Patria”
ora 16:00 – Competiţia lungmetraj Liza, The Fox-Fairy/Demonul Liza (Ungaria, 2015) Comedy, Fantasy, Romance
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
ora 17:00 – Ziua Twin Peaks Welcome to Twin Peaks!
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 18:00 – Twin Peaks: Northwest Passage (Seria 1 episodul pilot)
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 18:00 - Competiţia lungmetraj The Perfect Husband/Soţul perfect (Italia, 2014) Drama, Horror, Thriller
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
ora 18:00 – Star Wars: Episode III Revenge of the Sith (2005)/ Răzbunarea Sith
Sala „Patria”
ora 20:00 – Twin Peaks: Lonely Soul (Seria 2 episodul 7)
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 20:00 – Anunţarea câştigătorilor DRACULA FILM FESTIVAL
Premiul Dracula – pentru cel mai bun lungmetraj
Premiul Vlădutz – pentru cel mai bun scurtmetraj românesc
Premiul Little Dracula – pentru cel mai bun scurtmetraj românesc
Premieră în afara competiţei - THE WITCH (SUA 2015)
Filmul a fost prezentat la cele mai mari festivaluri de film din lume: Sundance, Karlovi Vary, Toronto.
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
ora 21:00 – Twin Peaks: Arbitrary Law (Seria 2 episodul 9)
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 22:00 – Concert live SIMON BOSWELL THE AND (Marea Britanie)
Simon Boswell este unul dintre cei mai renumiţi compozitori de muzică de film din lume, cu 2 nominalizări la Premiile BAFTA.
Concertul este unul de muzică îmbinat cu efecte vizuale.
Teatrul „Sică Alexandrescu” Braşov
ora 22:00 – Twin Peaks: Beyond Life and Death (Seria 2 episodul 22 - ultimul episod)
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 23:00 – Masters of Horror (3x) Shocker (SUA, 1989)
regia: Wes Craven
cu: Michael Murphy, Mitch Pileggi
Thriller, horror
In memoriam Wes Craven
Sala „Patria” – Cinemateca
11 OCTOMBRIE 2015
ora 11:00 - Copiii fantastici Cei şase super eroi/Big Hero Six (SUA 2014)
regia: Don Hall, Chris Williams
Animaţie, dublat în limba română
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 11:00 – Deschiderea Oficial ă Hotel Transilvania 2
Varianta dublat ă în limba română, 3D
cu animaţia lui Genndy Tartakovsky Q&A
cu vocile care au dublat în limba română
Cinema One
ora 13:00 – Primul film românesc 3D Dopul scuză mijloacele Q&A dupa film
Intrarea gratuită
Cinema One
ora 15:00 – Landmine Goes Click Cu piciorul pe mină (Georgia, 2015)
Action, Crime, Drama
Cinema One
ora 17:00 –Ziua Dracula Conferinţă - prezintă Nicolae Pepene, Directorul Muzeului de Istorie Braşov
Dracula: Agent de voiaj
Intrarea gratuită
Sala „Patria ” – Cinemateca
ora 17:30 – The Perfect Husband / Soţul perfect (Italia, 2014)
Drama, Horror, Thriller
Cinema One
ora 18:00 – Premieră (în afara competiţiei) Unfriended (SUA, 2015)
Horror, Mystery, Thriller
Teatrul „Sică Alexandrescu ” Braşov
ora 18:30 – Vlad Ţepeş (România, 1979)
regia: Doru Năstase
cu: Ştefan Sileanu, Ernest Maftei, Emanoil Petruţ
Intrarea gratuită
Sala „Patria ” – Cinemateca
ora 19:30 – Liza, The Fox -Fairy / Demonul Liza (Ungaria, 2015)
Comedy, Fantasy, Romance
Cinema One
ora 20:00 – Premieră (în afara competiţiei)
Film surpriză !
Teatrul „Sică Alexandrescu ” Braşov
ora 21:00 – Bram Stoker’s Dracula (SUA, 1992)
regia: Francis Ford Coppola
cu: Gary Oldman, Winona Ryder, Anthony Hopkins Horror
dramă
Sala „Patria” – Cinemateca
ora 21:30 – JeruZalem (Israel, 2015)
Horror
Cinema One