-canadiencele-cele-mai-tari-la-hochei-

Echipa feminină de hochei pe gheaţă a Canadei a reuşit să îşi apere titlul la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, după ce a învins în finală formaţia Statelor Unite, în Bolşoi Ice Dome, cu scorul de 3-2 (0-0, 0-1, 2-1, 1-0), după prelungiri.

Canada şi-a trecut în palmares al patrulea său titlu olimpic consecutiv, învingând din nou în finală SUA, ca şi în urmă cu patru ani, la Vancouver.

Americancele au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Meghan Duggan (31:57) şi Alex Carpenter (42:01), dar Canada a avut cinci ultime minute excelente, punctând prin Brianne Jenner (56:34) şi Marie-Philip Poulin (59:05), golul egalării venind după ce campioanele au scos portarul pentru a introduce o jucătoare în plus.

Cu doar câteva secunde înainte de golul de 2-2 al Canadei, americancele au avut ghinion, pucul expediat din propria jumătate de teren, spre poarta goala, nimerind bara !

Aceeaşi Poulin a marcat golul victoriei (68:10), într-un moment de superioritate.

Echipa SUA este la a treia sa finală pierdută în faţa Canadei (2002, 2010, 2014).